hekim söyledi

Sağlık

Hemen herkesin buzdolabında yumurta bulunur. Güne yumurtayla başlamak iyidir. Hem tadı iyidir hem de sıhhate verimlidir. Yumurtanın sıhhatinize nasıl katkıda bulunduğundan bütün olarak haberdar olmayabilirsiniz. Aşağıdakileri okuduktan sonra siz de günde en az iki yumurta yiyeceksiniz. Yumurtanın içinde ne bulunur? Yumurtada A,D, B12 ve E vitaminleri, riboflavin ve folik a-sit bulunur. Ayrıca iyot, demir, kalsiyum, çinko ve selenyum da yumurtanın içinde bulunanlardandır. Yumurta ve kolesterol Yumurtanın kolesterol için kötü olduğunu dinlemiş olabilirsiniz. Aslında yanlış. Yumurtanın içinde bulunan kolesterol sıhhate hasarlı değildir. Beslenme uzmanı Jennie Nyenvik’in Aftonbladet’e yaptığı söylemede kolesterol meseleyi olanların rahatlıkla yumurta yiyebileceğini söyledi.

1- Kilo verdirir Yapılan araştırmalarda protein açısından zengin bir kahvaltının kilo vermeye dayanakçı olduğu görüldü. Yine başka bir araştırma yumurtayla desteklenmiş düşük kalorili bir perhizin iki kat daha süratli kilo vermenizi sağladığını öneriyor. 2- A-sap sisteminizi güçlendirir Kış aylarında hemen herkes öksürmeye ve üşütmeye başlar. Bu sebeple asap sisteminizi yumurtayla desteklemeniz gerekiyor. Yapılan araştırmada günde iki yumurta yemeniz halinde enfeksiyon, virüs ve soğuk algınlığından korunacağınız görüldü. Yalnızca bir yumurtayla günlük gereksiniminiz olan selenyumun %22’sini karşılayabiliyorsunuz. Selenyum asap sistemini kuvvetlendirmede çok etkili.

3- Belleği güçlendirir Paketin adındaki amino asidi dinlediniz mi? Paketin sayesinde anahtarınızı veya cüzdanınızı nerede unuttuğunuzu hatırlarsınız. Yapılan araştırmaya göre paketin desteği alanların bellekleri ötekilerine göre daha kuvvetliymiş. 4- Göz dostudur Lütein, daha net ve apaçık görmenizi sağlar. Yapılan araştırmada yumurtaların lütein açısından zengin olduğu kanıtlandı. Retinanın hasar görmesini yasaklayan lütein gözleriniz tarafından natürel olarak üretilir.

5- Bu-nalımı ba-stırır Kışın fazla güneş ışığı alamadığımızdan bedenimizdeki D vitamini oranı da eksilir. Yumurtalar, D vitamini almanızı sağlar. Ayrıca D vitamini di-şlere ve kemiklere de iyi gelir. D vitamini bunalımı eksiltmekte ve önlemektedir. 6- İskeleti güçlendirir Yumurtadan aldığınız kalsiyum iskeletinizi kuvvetlendirir ve kemik erimesini önler.

7- Ka-na iyi gelir Bir B vitamini olan f-olik a-sit, eritrosit imalini hızlandırır. F-olik as-it noksanlığında anemi görülür. Özellikle anne adaylarının da f-olik is-yankarda lüzumu vardır. 8- İhtiyarlamayı geciktirir Yumurtanın içinde bulunan amino a-sitler hü-crelerin yenilenmesini sağlar. Bir değişik anlamda ihtiyarlamayı geciktirir. Yaşımız ilerledikçe D vitaminine daha çok lüzum dinleriz. 60 yaşının üstündeki bireylerin günde 10 mikrogram D vitamini alması gerekir. Yalnızca bir yumurtada 0.7 mi-krogram D vitamini bulunur. 9- Kalp rahatsızlıklarını önler Feel Good’tan aktarılanlara göre Kanalı tahlilciler yumurta tüketiminin kardiyovasküler rahatsızlıklara tutulma t-h-likesini direk olarak eksilttiklerini belirtmişler. Bunu sağlayan da yumurtanın içinde bulunan triptofan ve tirozin amino asitleri. Düşük yoğunluklu lipoprotein sahibi bireylerin k-alp rah-atsızlıklarına tutulma t-hlikeyi daha fazladır. Düşük yoğunluklu lipoproteinin yükselmesini ise yumurta sağlar.

10- Adale yapmayı kolaylaştırır Vücut geliştiricilerinin sıklıkla yumurta yediğini görmüşsünüzdür. Hacim olarak büyümek isteyenler protein açısından zengin olan yumurtayı tüketmelidir. 11- Cildi, saçları ve tırnakları korur Yumurtada sıhhatli bir cilde, saçlara ve tırnaklara sahip olmanızı sağlayan B vitamineri ve omega 3 yağ as-itleri bulunur. Daha evvel yumurtanın verimli olduğunu elbette öğreniyordunuz. Umuyoruz ki yukarıyadakileri okuduktan sonra yumurtanın mucizelerinden de haberdar olmuşsunuzdur. Yumurtanın saymakla bitmeyen bereketlerini tanıdıklarınızla paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.