herkes adını bile bilmez

Sağlık

Kefiri kısaca açıklamak gerekirse fermente süt demek yeterli olacaktır. Kökeni Kafkas Dağlarında yaşamakta olan topluluklara dayanmaktadır. Dünyanın nerdeyse her yerinde tüketilen bir içecektir.
Tadı biraz ekşi olarak bilinir. Bunun nedeni bir fermantasyon sürecinden geçiyor olmasıdır. Süt ile kefir arasındaki fark sütte bulunan faydalı mikropların kefirde çok daha fazla olmasıdır. Bu nedenle b-ağırsak hareketlerini hızlandırmaktadır.

Kefirin Faydaları Nelerdir? Kefirin en büyük özelliği faydalı bakterileri çok fazla içeriyor olmasıdır. Bu nedenle sindirim sistemini geliştirir ve hızlandırır. Zayıflamak isteyen kişiler için çok doğru bir içecektir çünkü kabızlığı önler, sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlık problemi yaşamakta olan kişilerin problemlerinin azalmasını kolaylaştırır.

Kefir bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bunun nedeni içerisinde bulunan faydalı mikropların sindirim sisteminde bulunan bakterilerle savaşması ve onları temizlemesidir. Bunun dışında mide ülserine neden olan bakterileri öldürür ve bu sorunu ortadan kaldırır. Antibiyotik yerine geçen özel bir etkisi mevcuttur.
Kefir B12, B1, biotin ve K vitamini bakımından bir hayli zengindir. Bu nedenle hem bağışıklığı güçlendirir hem de genel itibari ile sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olmaya olanak sağlar.

Kefir Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Kefir çok yüksek bir kaloriye sahiptir. Az miktarda tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırsa da aşırıya kaçıldığı zaman kilogram almaya sebep olabilir. Bu nedenle tüketilirken oldukça dikkatli olunmalı ve a-şırıya kaçılmamalıdır. Kefirde bulunan bazı mikropların ishale neden olduğu da söylenmektedir.

Kefirin Saymakla Bitmeyen Faydaları
Kefir çok fazla yarara sahiptir. Bunlardan en bilineni bağışıklığı güçlendirmesi ve sindirimi kolaylaştırmasıdır. En büyük yararlarından bir tanesi de antibiyotik görevi görmesidir. Vücutta bulunan fazla miktarda tuzun atılmasını da sağlamaktadır. Diğer bir faydası ise sinüzite iyi gelmesidir. Son yılların en önemli hastalıklarından bir tanesi olan kanserin oluşmasını ve ilerlemesini de engellemektedir. Bunun dışında kolestrolü de düşürür. K-araciğer ve k-alp için oldukça faydalıdır. S-ivilce problemi yaşamakta olan kişiler kefiri yüzlerine sürdüklerinde sorunlarından kurtulduklarını göreceklerdir. Bunun dışında mantar oluşumunu engellemektedir. Hemen hemen her hastalığa iyi gelen kefir aşırı kullanılmadığı takdirde sağlık sorunlarını engellediği görülecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.