herkes bekliyordu

Gündem

Ankara’nın Altındağ İlçesi’nde Suriyeli Y.A.’nın Emirhan Yalçın’ı o-ld-rmesinin ardından mahallede gerginlik y-aşanmıştı. Suriyelilerin aynı yerlerde toplanma sıkıntılarının uzun süreden beri y-aşanmasına rağmen devlet, ilk defa bu konuda yeni kararlar aldı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre; alınan kararlar doğrultusunda Altındağ İlçesi’nin Önder, Ulubey, Battalgazi semtlerinde bulunan Suriyelilerin sayılarının azaltılması ve metruk binalarda barınanların başka semtlere gitmeleri istendi. Böylece Suriyelilerin gettolaşması önlenmiş olunacak.

Başka illerde kaydı bulunan Suriyelilerden y-akalananlar, kayıtlı olduğu illere gönderilecek ve haftanın belirli günlerinde p-olis ya da j-andarmaya gidip imza atacak. Ayrıca il değişikliği yapmak isteyen Suriyelilere 2 bin lira “Yol yardımı”nda bulunulması kararlaştırıldı. Aynı şartlarda yaşayan Türk vatandaşlarına ise hiçbir maddi yardım yapılmadı.

Suriyelilere yapılan desteğin, evleri yıkılacak olan Türk vatandaşlarından esirgenmesi çalışmaları yürüten görevlileri de üzdü. Metruk bir evde oturan h-amile bir ka-dına sahada görev yapan kamu görevlileri kendi aralarında para toplayarak oturacağı bir ev kiraladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.