İslam Memiş

Gündem

Bayramın 3. günü fiyatlar şaşırttı! Gram altın 900 liranın altını gördü İslam Memiş tarihi açıkladı ‘çok riskli görüyorum 2-3 gün içinde… 3 Mayıs 2022 salı günü altın piyasasından şaşırtan haberler geliyor. Mayıs ayına sakin bir giriş yapan gram altın ve çeyrek altın bayramın ilk gününde hızlı bir düşüş yaşadı. Gram altın şu sıralar 888 liradan alıcı buluyor. Yatırım uzmanı İslam Memiş de “Dolar karşısında aşırı değer kaybeden bu fiyatlamalar benim nazarımda dip seviyelerdir.” dedi.

Dün 905 TL seviyesinde işlem gören gram altında düşüş sürüyor. Şu sıralar gram altın 888,60, çeyrek altın 1.478,00, yarım altın 2.960,00, cumhuriyet altını 5.904,00liradan alıcı buluyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de Btchaber’de kaleme aldığı yazısında önemli mesajlar verdi ve şunları söyledi: -Amerika Merkez Bankası (Fed), Çarşamba akşamı faiz kararını açıklayacak. Bu karar küresel piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Mart ayında 25 baz puan faiz artıran Fed’in Mayıs ayı toplantısında 50 baz puan faiz artıracağını tahmin ediyorum.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın daha önce yaptığı konuşmada, Mayıs toplantısında 50 baz puan faiz artırılabileceğinin mesajını verdi. -Geride bıraktığımız haftada altın, gümüş, pariteler ve Bitcoin tarafında yaşanan düşüşler için bir final olduğunun mesajını vermiştim. Bildiğiniz gibi Nisan’da 4 kez kademeli alım yapmayı, alım işini Mayıs’a bırakmayacağımı, Mayıs-Temmuz aylarında yeni zirveler için bekleme moduna geçeceğimi sık sık ifade etmiştim.

-Dolar karşısında aşırı değer kaybeden bu fiyatlamalar benim nazarımda dip seviyelerdir.  Mayıs-Haziran-Temmuz ayları benim bekleme ayımdır. -Sürpriz geri çekilmeler olursa tüm imkanlarımı kullanıp ilave etmek için çaba göstereceğim. “Peki Fed sonrası yatırımcılar neye göre nasıl karar vermeli?” sorusuna da yanıt veren Memiş şu ifadeleri kullandı: – Fed 75 baz puan faiz artırır, Fed Başkanı Powell şahin ton da bir açıklama yaparsa; Küresel borsalarda sert satışlar, dolar varlıklarında sert yükselişler, emtia ve kripto paralarda düşüşler devam eder.

-Fed 50 baz puan faiz artırır, Fed Başkanı Powell güvercin ton da bir açıklama yaparsa; Küresel borsalar toparlar, dolar varlıkları geriler, emtia ve kripto paralar yükselişe geçer, piyasalar rahatlar -Bugünkü küresel ekonomik koşulları, jeopolitik riskleri ve belirsizlikleri göz önünde bulundurduğumuzda Mayıs-Temmuz aralığını oldukça riskli gördüğümü belirtmek isterim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.