işte şimdi başlıyor

Gündem

Meteoroloji uzmanları, perşembe sabahından itibaren İstanbul’da etkili olacak kar yağışı konusunda uyardı. Uzmanlar İstanbul’un merkez ilçelerinde bile 30 santim kar beklediğini açıkladı. 10 gün sürecek olan soğuk hava ve kar yağışı için son 48 saat. Tahminlere göre, Perşembe-Pazartesi arası okul/eğitim tatili ve iş yeri tatilleri gündeme gelebilir. İşte detaylar…

İstanbul’da geçtiğimiz ocak ayında hayatı felç eden soğuk hava dalgası ve kar yağışı geri dönüyor. Sibirya’dan gelecek kar fırtınasının Karadeniz üzerinden giriş yaparak Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’de etkili kar yağışına yol açacağı, kar kalınlığının kent merkezinde bile 30 santimi geçeceği uyarı yapıldı.

SON 48 SAAT
Uzman isimler tüm yurdu etkisi altına alacak soğuk ve karlı hava için uyarılarda bulundu. 10 gün sürecek olan gerçek kış havası için son 48 saate girildi. İstanbul’da perşembe tüm gün kar yağışı var. Cuma günü sıcaklıklar daha da düşecek ve kar devam edecek. Mart 1987’den sonra bugüne kadar gelmiş olan en güçlü Mart karı.

Soğuk hava dalgası Mart ayını Ocak ayına dönüştürecek. Zaman zaman gök gürültüsü, şimşek görülebilir. Tahminlere göre, Perşembe-Pazartesi arası okul/eğitim tatili ve iş yeri tatilleri gündeme gelebilir.

KRİTİK 3 GÜN: DIŞARI ÇIKMAYIN!
İTÜ Meteoroloji ve Afet Yönetim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da uzman olmayan bazı kişilerin sosyal medya üzerinden abartılı söylemlerde bulunduğuna dikkat çekerek, “İstanbul için 1987 kışı benzetmesi yapanların hangi verilerle bunu söylediklerini anlamış değilim. Polar Vortex akımını gündeme getiriyorlar. Polar Votex akımının İstanbul’a gelmesi gibi bir durum söz konusu değil. Kar yağışının perşembeden itibaren başlaması bekleniyor ancak cumartesi günü şiddetli yağış söz konusu. Özellikle hafta sonu mecburi olmadıkça kış lastiği olmayanların dışarı çıkmamasını öneririm. Kar yağışı hafta sonu şiddetini arttırır. Veriler hafta başından itibaren itibaren sıcaklık değerlerinin artacağını gösteriyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü gerekli uyarıları yapacaktır. Cuma, cumartesi, pazar kar yağışının şiddeti açısından kritik 3 günlük periyot olacak gözüküyor” ifadelerini kullandı.

MERKEZ İLÇELERDE BİLE 30 SANTİM KAR
CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Perşembe sabah soğuk hava dalgası Karadeniz üzerinden İstanbul, Marmara’nın doğusu ve Batı Karadeniz’e giriş yapacak. Kar yağışı 5 gün aralıklarla sürecek ancak cumartesi günü İstanbul için kuvvetli kar yağışı bekliyoruz. Soğuk hava dalgası 24-25 Ocak’taki tablodan daha soğuk olacağını da vurgulamak gerekir” dedi. Gece buzlanma riskine de dikkat çeken Prof. Dr. Şen, “Gece yarısı sıcaklık değerleri sıfırın altına inecek ancak hissedilen sıcaklık eksi 6-8 olacak. İstanbul’un yanı sıra Batı Karadeniz, Kocaeli, Sakarya, Bursa’da da şiddetli kar yağışı etkisini gösterecek. Yeni soğuk hava dalgası 16 Mart tarihine kadar etkisini sürdürecek. Kış lastiği olmayan vatandaşlar çarşamba günüden itibaren araçlarıyla yola çıkmaması gerekir. Yeni soğuk hava dalgası cumartesi İstanbul’un merkez ilçelerinde bile 30 santimetrelik kar örtüsü yapacaktır. Yüksek kesimlerde kar yarım metreyi geçebilir” diye konuştu.

İSTANBUL’DA KAR TOPLANTISI
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında “Karla Mücadele Hazırlık Toplantısı” gerçekleştirilerek; İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili tedbirler değerlendirildi.

AFAD (İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) Hasdal Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen toplantıya, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Vali Yardımcıları, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, bölge ve il müdürleri ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı. İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili tedbirlerin ele alındığı toplantı, Vali Yerlikaya’nın açılış konuşması ile başladı. Vali Yerlikaya sözlerine 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ederek başladı. İstanbul’da yoğun kar yağışı beklendiği ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden uyarılar yapıldığını belirten Vali Yerlikaya, “Valiliğimiz koordinasyonunda idari tedbirlerin tümü alacağız ve bu kararları şehrimizle paylaşacağız. Ulaşımın aksamadan devam edebilmesi için karla mücadele hazırlıklarımızı yaptık. Güvenlik güçlerimiz kendi bölgelerinde hazırlıklarını yaptılar” dedi.

“İSTANBUL VALİLİĞİ OLARAK İDARİ TEDBİRLERİMİZİ ŞEHRİMİZLE PAYLAŞACAĞIZ”
İçişleri Bakanlığı’nın kış tedbirleri genelgesini hatırlatan Vali Yerlikaya, genelge doğrultusunda kurumlarla iş birliği içerisinde sürecin yürütüleceğini belirtti. İstanbullulara hava şartları doğrultusunda uyarıların yapılacağını vurgulayan Vali Yerlikaya, “Akıl, istişare ve bilimin ışığında, alınan tüm kararları gerek medyamız, gerekse sosyal medya aracılığıyla duyuracağız. İstişaremizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hazırlık çalışmalarımızı yürüten kurumlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından karla mücadelede alınacak tedbirler ile ilgili, Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, İBB AKOM, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Kuzey Marmara Otoyol Müdürlüğü, ICA, İGA ve Sabiha Gökçen Havalimanları İşletmeleri, Kızılay temsilcileri tarafından sunumlar gerçekleştirildi. İl Jandarma Komutanı Tümg. Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş ve Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğa. Tayfun Paşaoğlu, alınacak tedbirleri anlattılar. Toplantı yapılan değerlendirmelerin ardından tamamlandı.

KARLA MÜCADELE HAZIRLIKLARINDA PERSONEL VE ARAÇ DURUMU
Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü, 473 km’lik sorumluluk ağı, 754 personel, 209 araç,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 4.023 km’lik sorumluluk ağı ve 465 güzergâhta; 7.421 personel, 1.584 araç ve iş makinesi; 39 ilçe Kaymakamlıklarının İlçe Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri, Vefa Sosyal Destek Grupları, 112 Acil Çağrı Merkezi, 1363 personel, AFAD, 78 araç, 207 personel Jandarma; 435 tim, 2.554 personel, 660 araç; Emniyet; 219 noktada 373 trafik ekibi, 1917 asayiş ekibi ve 5.498 personel, İstanbul Havalimanı, 131 özel pist aracı, 381 personel; Sabiha Gökçen Havalimanı, 59 özel pist aracı, 67 personel ICA (Yavuz Sultan Selim Köprüsü-Kuzey Çevre Otoyolu), 91 araç, 215 personel Kuzey Marmara Otoyolu, 61 araç ve personel; Kızılay; 30 noktada 92 araç, 32 mobil araç, 180 personel ve 120 gönüllü ile karla mücadelede görev başında olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.