iyi gelişme

Gündem

Koronav-irüs s-algınına karşı mücadelenin en önemli aracı olan koronav-irüs a-şıları tüm dünyada uygulanmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 3 milyar dozdan fazla a-şı uygulanmış durumda.

Türkiye’de de kullanılan Pfizer/BioNTech a-şısı ile ilgili olarak dikkat çeken bir gelişme ya-şandı. ABD İlaç ve Gıda Dairesinin, Pfizer/BioNTech a-şısına önümüzdeki aylarda tam onay verme yönünde planı bulunduğu i-fade edildi.

Koronav-irüs s-algınına karşı geliştirildikten sonra a-cil kullanım onayı alan ve dünyanın dört tarafında kullanılan BioNTech için 16 yaş üzerinde kullanıma tam onay için FDA’ya geçtiğimiz mayıs ayında başvuru yapılmıştı.

Aktarılan son bilgilere göre a-şının tam onay alması için FDA süreci hızlandırdı. Kurumun önümüzdeki ayın başında a-şıya tam onay vermesi bekleniyor. A-şının tam onay almasının kamuoyunda daha fazla güven uyandıracağı i-fade edildi.

FDA’nın a-şının kullanımına tam onay vermesi halinde Savunma Bakanlığı ve San Francisco şehrinin bazı kurumlar gibi a-şıyı z-orunlu kılması yönünde beklenti var. BioNTech aşısı 11 Aralık 2020 tarihinde a-cil kullanım onayı almıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.