kalıcı olarak açıyor

Sağlık

Burun tıkanıklığı, burunda mukus birikmesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Burun tıkanıklığı nefes darlığı ve pek çok rahatsızlığa da neden olarak günlük hayatı zorlaştırır. Tıkanık burunu açmak için ne yapılabilir

Soğuk algınlığı, grip ve alerjik reaksiyonlara sık sık eşlik eden burun tıkanıklığı tam manası ile sinir bozucu bir şeydir. Kulakta enfeksiyon yaratması ya da uykudan huzursuz bir biçimde uyandırmasıyla karşılaşabiliriz. Tıkalı bir burnu temizlemek için hızlı ve etkili bir yöntem paylaşıyoruz…

Uçucu yağ kullanın Buharı teneffüs etmek tıkalı bir burundan kurtulmak için en iyi ve en etkili çarelerden birisidir. Cildinize hem ısıyı hem de nemi kazandırarak dokularınızın astarlarındaki şişmeyi azaltır ve tıkanıklığı hafifletir.

Okaliptüs uçucu yağı içeren buhar özellikle tıkanmış bir burundan kurtulmada etkilidir. Okaliptüsün güçlü kokusu, iltihaplı burun zarlarının tıkanıklığını giderebilir.
Biberiye de tıkanan burnun geçişini açıcı, nefes almaya eğilimli, serin ve baharatlı bir aromaya sahiptir.

Nasıl kullanılır? Malzemeler Sıcak su (burun geçişlerini nemli tutar) Okaliptüs uçucu yağı (tıkanıklığı keser)
Biberiye otu (tıkanan burnun geçişini açar) Yapılışı

Kaynar suyu bir kabın içine boşaltın üzerine 5 damla ökaliptüs yağı dökün ve birkaç parça biberiye otunu ekleyip karıştırın. Kaseyi bir masaya yerleştirin ve burnunuz direk olarak üzerinde duracak şekilde kasenin üzerine eğilin.

Buhar kaçacak yer bulamayacak şekilde başınızı bir havlu ile örtün. Anında rahatlamak için birkaç dakika boyunca bu buhardan nefes alın. Mukusun gevşediğini hissedince burnunuzdan yavaşça soluyun. Tedaviyi günde iki kez birkaç gün boyunca tekrarlayın.
Biberiye yerine, nane, papatya ya da kekik gibi diğer aromatik otları da ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak burun tıkanıklığı ve rahatsızlığını hafifletmek için tam buhar banyosunu da seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.