kar uyarısı

Gündem

Meteoroloji tarafından yeni hava durumu tahmin raporu yayımlandı ve 11 ile sarı kodlu uyarı yapıldı. Bu kez şiddetli yağmur ve kar geliyor.

İstanbul, İzmir, Antalya için yoğun yağış uyarısı var. Yağışlar 24 Şubat 2022 perşembe günü şi-ddetlenecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü resmi sitesinde son hava durumu tahmini ve uyarılar paylaşıldı. Bu hafta yurdun büyük bir kısmında kuvvetli yağışlar etkili olacak. Yağışlar bugün başlarken asıl etkisini 24 Şubat 2022 perşembe günü gösterecek. Özellikle İzmir ve Antalya çevrelerinde gök gürültülü şi-dd-etli yağışlar bekleniyor. İstanbul için yapılan tahminlerde de 3 gün yağmur var. Kar yağışı ise Doğu Anadolu bölgesindeki illeri vu-racak. Yarın sulu kar yağışı başlayacak, cuma günü kar etkisini artıracak. İşte Meteorolojiden gelen son hava durumu tahmini:

İZMİR, MANİSA, MUĞLA, ADANA, HATAY DİKKAT
Meteorolojinin sitesinde yayınlanan sarı alarmda Ege ve Akdeniz bölgesindeki iller bulunuyor. Çarşamba günü İzmir, Aydın, Muğla, Burdur ve Manisa’da gök gürültülü sağanak yağışlar görülecek. Yağışlar asıl etkisini 24 Şubat 2022 perşembe günü gösterecek. Ege bölgesiyle birlikte Akdeniz bölgesi de kuvvetli yağışların etkisine girecek. Antalya, Adana, Hatay dahil bölgedeki iller de sele sebep olabilecek kuvvetli yağışlar bekleniyor.

BUGÜN HAVA NASIL?:
Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu (Konya hariç), Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun güneyi, Güneydoğu Anadolu ile Zonguldak, Bartın, Kastamonu kıyıları, Tunceli, Bingöl, Erzurum, Ağrı ve Muş çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Trakya ile Antalya çevrelerinde yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Anadolu’nun doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BUGÜN KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI VERİLEN İLLER
Yağışların Trakya ile Aydın, İzmir’in güney ve doğusu, Muğla, Adana’nın güneyi, Osmaniye, Hatay, Burdur’un doğusu, Isparta’nın güneyi, Adıyaman, Şanlıurfa’nın kuzey ve batısı, Diyarbakır, Batman ile Gaziantep çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğusu (İbradı, Akseki, Gündoğmuş ve Alanya ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/metrekare/12 saat); Aksu, Serik ve Manavgat ilçelerinde yerel olarak çok kuvvetli (50-75 kg/metrekare/12 saat) olması bekleniyor.

İSTANBUL HAVA DURUMU
İSTANBUL’da bugün başlayan sağanak yağışlar gece etkisini artıracak. Yağışların etkisiyle hava sıcaklığı yarın 12 dereceye, perşembe günü ise 10 derecenin altına düşecek.

SARI ALARM VERİLEN İLLER:
Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Antalya, Burdur, Isparta, Osmaniye, Hatay

SARI ALARM NEDİR?:
Havada “potansiyel tehlike durumu”na işaret ediyor. Tahmin edilen meteorolojik hadise olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.