Meteoroloji ve uzmanlardan uyarı geldi!

Gündem

Meteoroloji ve uzmanlardan uyarı geldi! Yaz havası bitiyor kar bile yağacak İstanbul, Sakarya, Ankara, Karabük, Sivas.. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu tahminlerini paylaştı. Buna göre bugün Afyonkarahisar, Karabük ve Sivas başta olmak üzere birçok şehirde sağanak yağış var. Öte yandan bayram havası da merak ediliyor. Uzmanlara göre bayram biraz serin geçecek. İşte bölge bölge son durum…

Meteoroloji’den yeni hava durumu açıklaması geldi. Buna göre bugün bazı şehirlerde sağanak yağış görülecek. Bayramda da yer yer yağışlar görülecek ve yaz havası olmayacak.  Meteoroloji’den yapılan açıklamada sağanak yağış görülecek yerler şöyle sıralandı:  Göller Yöresi, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Afyonkarahisar, Karabük ve Sivas çevreleri ile Kastamonu  Hava sıcaklığı mevsim normallerinde seyretmeye devam ederken uzman isimlerden de peş peşe açıklamalar geldi. Uzman isim Kerem Ökten sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

-Ufukta bir soğuk hava dalgası görünmüyor. Sıcak ile Serin havalar fasılalı bir şekilde görülecek. Çöl tozu dönemi bitiyor gibi görünüyor. Önümüzdeki 15 gün yoğun bir çöl tozu yok. 30 Nisan’da batı bölgeler hafif-orta bir çöl tozu görecek. Hava basık olabilir.    -Ramazan Bayramı güncel tahmin. Arife günü Ülkenin kuzeyi serin geçecek. Bayramın 3 günü ise hava Ülke genelinde sıcak iken; Bayram sabahına Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane yer yer kar örtüsü ile uyanabilir…  Prof. Dr. Orhan Şen de “Tatile çıkacaklar için ön bilgi” dedi ve şu paylaşımı yaptı: Bayramda Türkiye nin büyük bir bölümünde yağmur var Sıcaklıklarda bu hafta sonu ortalamalara doğru düşmeye başlayacak.

Bayram ile ilgili daha detaylı hava durumunu hafta sonuna doğru tekrar bakarız. . hangi bölgeler yağış alacak söyleriz.  Marmara:Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.  Ege: Parçalı ve az bulutlu, iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Afyonkarahisar çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor  Akdeniz: Parçalı ve az bulutlu, Göller Yöresi’nin öğle saatlerinden sonra çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.  İç Anadolu:Parçalı ve az bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey kesimlerinin çok bulutlu, Eskişehir, Ankara, Çankırı ve Sivas çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz: Parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Karabük çevreleri ile Kastamonu’nun iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kıyı kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor  Orta ve Doğu Karadeniz: Parçalı bulutlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kıyı kesimlerinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Doğu Anadolu: Parçalı yer yer çok bulutlu, kuzey ve doğu kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu: Parçalı ve az bulutlu, doğusunun yer yer çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin güney kesimlerinde yer yer toz taşınımı bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.