miktar artıyor

Gündem

Milyonlarca emeklinin beklediği Bayram İkramiyeleri. Bu yıl da 2 Mayıs’ta başlayan Ramazan Bayramı öncesi yatacaktır. En son 1100 TL’ye çıkarılan ikramiyenin. Ne kadar yükseltileceği merak edilmektedir. Bu konuda yapılan açıklamaların ortak noktası ikramiye tutarının artacağı yönündedir…

Yılda iki defa hesaplara yatan bayram ikramiyeler 2022’de zamlı olarak ödenecektir. Geçen yıl 1.100 TL olarak ödenen ikramiyelerin 1.750 liraya çıkarılması gündemdedir. İşte en geç 29 Nisan Cuma gününe kadar ödenmesi beklenen bayram ikramiyesi için masadaki rakamlar… İkramiye 1000 TL olarak ödenmeye başlanmıştır. Daha sonra 1100 TL’ye çıkarılmıştır. Akşam’dan Okan Güray Bülbül’ün bugünkü köşesinden aktardığına göre: Bu yıl bayram öncesi emeklilerdeki beklenti. İkramiyenin 1500 TL ila 1750 TL arası bir rakama yükseltilmesi yönündedir.

ÖDEMELER HERKESE EŞİT ŞEKİLDE OLACAKTIR
Bayram ikramiyeleri tüm emeklilere aynı miktarda ödenmektedir. Burada maaşın miktarına bakılmamaktadır. Böylece artış olursa tüm emekliler aynı anda yararlanmaktadır. Bankaların verdiği promosyon ise emekli maaşına göre belirlenmektedir. İkramiyeler dul ayrıca yetim maaşı alanlara ise hisse oranında ödenmektedir.

Bayram ikramiyesi yalnızca emeklilere değil. SGK’dan dul-yetim aylığı ayrıca malullük aylığı. Sürekli iş göremezlik geliri alanlar. Sürekli iş göremezlik geliri alırken v-efat eden kişilerin hak sahipleri. Yurtdışı çalışmaları nedeniyle Türkiye’den kısmi gelir ve aylık alan kişilere de ödenmektedir. Hali hazırda emekli olduğu için aylık alan kişilerin bayram ikramiyesi almak için SGK’ya herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek yoktur. Emeklilerin emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilememektedir. İkramiye için de aynı durum geçerlidir. Bayram ikramiyesinden kesinti yapılması da mümkün değildir.

YENİ EMEKLİ DE İKRAMİYEDEN FAYDALANACAKTIR
Bayramdan önce emeklilik kararı alınan sigortalılar da ikramiye hakkını kullanacak. Eğer emeklilik kararı Ramazan bayramından sonra alınırsa bu kez sadece Kurban bayramı ikramiyesi ödenecek. Diğer taraftan iş kazası geçiren ve geçirdiği iş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler de bayram ikramiyesinden faydalanabiliyor. Bu kişilere ödenecek ikramiye, sürekli iş göremezlik oranına göre hesaplanacak. Kişinin yüzde 50 oranında iş göremez olduğu tespit edilmiş ise bu kişiye 550 TL bayram ikramiyesi ödenecektir.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAKTIR?
Bayram ikramiyesi her bayram öncesinde hak sahiplerinin hesaplarına yatıyor. Bu yıl Ramazan Bayramı 2 Mayıs tarihi itibariyle kutlanmaya başlanacak. Arife günü ise hafta sonuna denk geliyor. Bu nedenle bayram ikramiyesinin en geç 29 Nisan Cuma gününe kadar ödenmesi beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.