Mutasyon oraya sıçradı

Gündem

Son haftalarda Bilecik’te K-1-9 bulaş riskinin ciddi oranda azalmaya başlamasıyla Bilecik Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatan h-asta sayısı % 100’lerden % 20’lere kadar düşmüştü. Başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinde görülmeye başlanan m-u-tasyonlu K-1-9 ise Türkiye’de pek çok ilde görülmüştü.6 KİŞİDE M-U-TASYONLU K-1-9 Bu illerin arasına Bilecik de girerken, il genelinde 6 kişide m-u-tant v*-rüs görüldüğü öğrenildi.

Sağlıkçılar kırmızı alarma geçerken, önlemlerin kısa süre içerisinde alındığı ve m-u-tasyonlu v*-rüse rastlanılan h-astaların bir kısmının evde bir kısmının ise hastanede k-arantinaya tabi tutuldukları öğrenildi.

M-U-TASYONLU V*-RÜS GÖRÜLEN KENT SAYISI 23’E YÜKSELDİ Sağlıkçılar, Bilecikli yurttaşlara; maske, mesafe ve hijyen kuralını bir kez daha hatırlattı. Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sema Turan, m-u-tasyonlu v*-rüs görülen kent sayısının 23’e yükseldiğini açıklamıştı.

BAKAN KOCA’DAN M-U-TASYON AÇIKLAMASI Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünkü K-1-9 Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamada, m-u-tasyonlu v*-rüs hakkında şunları söylemişti:” Geçtiğimiz günlerde ülkemizde görülen m-u-tasyonlu v*-rüs hakkında açıklamalarda bulunmuştuk. Bu hususu dikkatle takip etmekteyiz. Belli m-u-tasyonlarda bulaşıcılığının daha yüksek olduğu yönünde bulgular var. Böyle durumlarda tedbirlerde gevşeme, riskin daha fazla artmasına yol açabilecektir.

Ülkemizde mevcut İngiltere m-u-tasyonları dışında iki vatandaşımızda Güney Afrika varyantı, bir vatandaşımızda da Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Bu vatandaşlarımız tedbir kapsamında hastanede izole edilmektedir. Temaslıları da benzer şekilde izole edilmiş durumdadır. Kısıtlayıcı önlemlerin hayatımızı ne denli zorlaştırdığının farkındayız. Bu %n kontrolü elden bırakmadan bazı düzenlemeler yapılmaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.