müziğinin kraliçesi

Gündem Magazin

Türk Sanat Müziği geleneğinin önemli ve başarılı isimlerinden İnci Çayırlı, 86 yaşında hayatını k-aybetmiştir. Çayırlı’nın cenazesi perşembe günü defnedilecektir. Uzun seneler Türk Sanat Müziği icra eden ve koro şefliği yapan İnci Çayırlı, 86 yaşında h-ayata veda etti.

CE-NAZESİ PERŞEMBE GÜNÜ D-EFNEDİLECEK

Perşembe günü Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çayırlı için tören düzenlenecektir. Çayırlı’nın ce-nazesi Fenerbahçe Camii’nde öğle namazının ardından kılınacak ce-naze namazından sonra Nakkaştepe Mezarlığı’na d’efnedilecektir.

İNCİ ÇAYIRLI KİMDİR?

İnci Çayırlı, 1935’te İstanbul’da doğmuştur. Çamlıca Kız Lisesi’nde okumuştur. 1953 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Folklor Tatbikat Topluluğu’nda Sadi Yaver Ataman’ın asistanı olarak göreve başlamıştır. İstanbul Radyosu’nda da çalışan sanatçı, bir dönem Münir Nurettin Selçuk’un korosunda yer almıştır.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim üyeliği yapan İnci Çayırlı, 1990 yılında Kültür Bakanlığı Bursa Devlet Klasik Türk Müziği korosunun kurucu şeflerinden olmuştur. 1995’te bu görevinden ayrılmıştır. Kültür Bakanlığı 1998 yılında sanatçıya devlet sanatçısı unvanı vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.