neyi işaret eder

Sağlık

Pek çok kişinin başına gelen ayaklarda ya-nma hissi özellikle topuk ve ayağın iç kısımlarında meydana gelir. peki ayaklardan ya-nmanın sebepleri nedendir?

AYAKLARDA YA-NMA HİSSİ NEDEN OLUR?
Günümüzde birçok insanın karşılaştığı bir sorun olan ayak y-anması, kendini daha çok 50 yaş üzeri kadınlarda gösterir ve sıklıkla geceleri yaşanır, istisnai de olsa günde de hissedilebilir. Bu sorunun en büyük belirtileri geceleri rahatsız eden ya-nma, karıncalanma, i-ğnelenme ve kaşınma hissi olarak karşımıza çıkıyor. Hatta strese ve uykusuzluğu da sebep oluyor.

Ayakta durmak güç hale gelir. Daha çok 50 yaş üzeri kişilerde ve kadınlarda erkeklere göre daha sık karşılaşılır. Me-no-poz dönemindeki kadınlarda gece ayakları örtmeme ve ya-nma sık görülen şikayetlerdir. Ayak yan-masının basma bozukluklarından, kanda he-moglobin yüksekliğinden, a-miloidoz birikiminden, şeker hastalığından (diyabetik ayak),vitamin eksikliklerinden, tarsal tünel sendromundan, lomber disk hernisi (bel fıtığı),siyatik sinir hasarından, romatoid artrit, hipotiroidi (ti-roid azlığı),böbrek yetmezliği, huzursuz bacak sendromu pek çok nedeni vardır. Detaylar galerimizde…

Taban düşüklüğü olan kişilerde, ayak altı y-anması yaşarlar. Fiziksel olduğu kadar psikolojik sebepleri de olabilen ayak ya-nması geçirilen a-ğ-ır ka-zalara ve t-ra-vmalara ba-ğlı si-nir hasarlarında ayaklarda y-anma hissi, a-ğr-ılar, karıncalanmalar hissedilebilir.

Ayak y-anması tedavisinde, öncelikle altta yatan nedenin incelenmesi ve uygun tedavinin yapılması gereklidir. Tedavinin yanı sıra vitamin takviyesi, ayak bakımı ve hijyeni tedavide oldukça önemlidir.

Ayak ya-nması tedavisinde neden bulunana kadar hastanın takip edilmesi ve şikâyetlerin azaltılması için i-laç tedavisi verilir. Ayak ya-nması, çalışan çalışmayan her çeşit insanda görülen bir durumdur.

Özellikle gece başlayan bu yanmaların esasında en temel hastalıklardan kaynaklanması mümkündür. Hastalığın sebepleri olduğu gibi tedavileri de mevcuttur.

Doğru ayakkabı seçimi ve düzenli bakım en temel yapılması gerekenler arasındadır. Çözüm olarak bu yanmaların giderilmesi için ayak spreyleri, kremleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.