okullar tatil

Gündem

Pazartesi günü okulların tatil olduğu iller açıklandı. Yoğun kar ülkede etkisini göstermeye devam ediyor. Yoğun kar ve buzlanmadan dolayı bazı illerde eğitime ara verildi. Birçok il bu akşam karar verecek. Pazartesi nerelerde okullar tatil Meteorolojinin uyarılarını dikkate alan bir çok ilde okullar tatil edildi.

Kayseri, İstanbul, Kars, Bursa’dan peş peşe eğitime ara açıklamaları geldi. Okulların yanı sıra Kuran kursları, sürücü kursları, özel eğitim merkezleri, destekleme ve yetiştirme kursları da faaliyetlerine ara verdi. İstanbul’da Çarşamba gecesi başlayan kar yağışı ise birçok ilçede etkisini arttırmaya başladı. 2 günlük tatilin keyfini çıkartan çocuklar ise okul yolunu tutacakları Pazartesi günüyle ilgili yeni bir karar olup olmadığını merak ediyor. İstanbul Valiliğinden konuyla ilgili beklenen açıklama geldi. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için karar verildi. Peki 14 Mart Pazartesi okul var mı? İşte İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamanın detayları…

İstanbul Valiliğinden yapılan açıklamada 10 Mart Perşembe Günü için turuncu alarm verildiği hatırlatılarak bütün resmi ve özel temel eğitim ve ortaöğretim kurumları, halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursuları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları, Kur’an kursları, 4-6 yaş arası ana sınıfları da dahil olmak üzere 14 Mart Pazartesi gününe eğitime ara verildiği duyuruldu.
Kar yağışı böyle devam ederse Pazartesi de okulların tatil edileceği iddia edildi

İstanbul’da Cuma öğle saatlerinde kar yağışı birçok ilçede etkisini artırırken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kar yağışının Cumartesi saat 18.00’dan Pazar günü sabah 06.00’ya kadar şiddetli geçeceği bilgisini paylaştı. Meteoroloji tahminlerine göre kar yağışın 15 Mart Salı gününe kadar sürmesi bekleniyor.
Bursa Valiliği, okulların 14 Mart Pazartesi gününe kadar tatil edildiğini açıkladı. Ayrıca engelli ve hamile kamu personelinin 10-11 Mart 2022 tarihlerinde idari izinli sayılacağı belirtildi.

BİTLİS

Bitlis merkez ve bağlı köylerde yoğun kar nedeniyle eğitime yarın ara verildi. Valilikten yapılan açıklamada, olumsuz hava şartları ve ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar nedeniyle il merkezi ile bağlı köy ve beldelerdeki tüm resmi ve özel okullarda eğitime bir gün ara verildiği belirtildi.

GİRESUN

Giresun’da kar yağışı nedeniyle il genelindeki tüm okullarda yarın eğitime ara verildiği bildirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İlimizde yaşanan yoğun kar yağışı, olumsuz hava koşulları ve buzlanma nedeniyle Meteorolojiden yapılan uyarılar da dikkate alınarak, ilimiz genelinde 14 Mart Pazartesi günü, resmi ve özel tüm örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, özel öğretim kurslarında ve özel rehabilitasyon merkezlerinde eğitim öğretime bir gün süreyle ara verilmiştir.”

Açıklamada, il genelinde engelli ve hamile personelin yarın idari izinli sayılacağı da ifade edildi.

RİZE

Rize’de kar yağışı nedeniyle il genelindeki tüm okullarda yarın eğitime ara verildiği bildirildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, il genelinde devam eden kar yağışı ve buna bağlı risklerin değerlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don olayı tehlikesi olduğu vurgulanarak, “İlimiz genelinde tüm resmi ve özel temel eğitim ve ortaöğretim kurumları, halk eğitim merkezleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, çeşitli kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kurslarında eğitim öğretim faaliyetlerine 14 Mart 2022 Pazartesi günü bir gün süreyle ara verilmesine karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Özellikle Marmara Bölgesinde etkili olan kar yağışı sonrası birçok ilden peş peşe tatil kararı geldi. 11 Mart Cuma günü Kayseri, Bayburt, Kars, Bursa, Yalova, Bayburt, Kocaeli, İstanbul, Sakarya, Tekirdağ, Erzurum, Bilecik, Düzce, Bolu, Balıkesir, Çanakkale, Muğla, ve Gümüşhane’de okullar tatil edildi.
Okulların tatil olup olmayacağına o ilin valilikleri karar veriyor. Kar yağışı tahminlerine göre okullardaki tatil Pazartesi günü devam edebilir. Ancak konuyla ilgili İstanbul ve diğer illerden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.