on üç lira

Gündem

Bir vakitdir yukarı yönlü hareketlenme kaydeden dolar fiyatı içinde heyecanlandıran bir ön görü geldi. Uzmanlardan, dolar kurunun 13 TL’ye kadar gerileyeceği öngörüsünde bulunarak tarih verdiler.

Dolar kurunda yaşanan dalgalanmalarının yukarıya yönlü bir grafik çizmeye devam ettiği bu günlerde, kendi rekorunu tazeleyen kurun gidişatı merak ediliyor. Dolarda düşüş bandının yakalanıp yakalanamayacağı üstüne tartışmalar vakitrken, uzmanlardan flaş bir ön görü geldi. Dünya Gazetesi’nde yer alan son dolar analizine göre; kur düşüşe geçecek ve dolar 13 TL’yi görecek. Eksperler söz hususu düşüşün önümüzdeki hafta gerçekleşeceğini belirtti.

“DOLAR KURUNDA 15 LİRA DİRENÇ” Dünya Gazetesi amacıyla doların gidişatını değerlendiren eksprlerin dolar ön görüinde 15 liraların direnç bulunduğu belirtilerek, ”Önümüzdeki hafta bu trendin destek noktası 15.07 TL oranına denk geliyor. Bunun yanısıra daha evvel direnç oranı olarak çalışan 15.73 TL düzeyinin de bundan sonra destek noktası olarak çalışması ilgi çekici. Kurda 15 lira oranın aşağı yönlü kırılması halinde yaşanacaklarında yer aldığı analizde, ”Özellikle 15.07 TL düzeyinin altına gelinmesi paritede 13.27 TL oranına kadar bir geri çekilme hareketini yanısıra getirebilir. Burası gerçekte 06 Eylül 2021 tarihinde başlayan ana trendin de destek noktası konumunda. ”DOLAR KURU 13 TL OLACAK”

Bunun yanısıra, “Olumsuz senaryoda 15.73 TL düzeyinin üstünde kalınması ilk aşamada 17.07 TL seviyelerine kadar bir yükseliş tehlikesini yanısıra getirebilir” ifadelerine yer verildi.

Uğur Korcan yönünden oluşturulan analizde hükümetin turizm gelirlerine bel bağladığına ilgi çekilerek şu ifadeler kullanıldı: Dışarıda yükselen emtia fiyatları, şahinleşen ABD Merkez Bankası (Fed), kuzeyimiz de devam eden sa vaşın yanısıra içeride negatif reel faiz içerisinde enflasyonun düşeceğine olan inancın zayıflığı dövize isteği canlı tutuyor. Peki kurlarda tansiyon nasıl düşecek? Enflasyonun düşeceğine inananların miktarını ‘çoğunluk’ yapacak somut adımları sahibi olan bir beklenti yönetiminin yapılması gerektiği fikiri hakim. Bu içeride yapılması gerekli olanlar listesinin ilk sırasındaki madde. Hem de araya girmek etme gücümüzün olmadığı küresel emtia fiyatlarındaki yükselişin da durması gerekiyor. En mühim iki madde amacıyla kısa vadede bir çözüm üretilmesi zor. Dolayısıyla kurlar üstündeki baskının bir vakit daha devam edeceği düşünülüyor.

Öyle ki kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s mart ayında yüzde 35 olarak ön görü ettiği 2022 sene sonu enflasyon beklentisini yüzde 52.1’e yükseltirken Merkez Bankası Beklenti Anketi’nden bu rakam yüzde 57.92’ye çıktı. Geldiğimiz noktada tek umut kaynağı, yaklaşan yaz aylarında yükselmesi beklenilen turizm gelirleri…”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.