parasını bekletenler

Gündem

Bankada Parası Olanlar Dikkat! Döviz bakiyesi olanlar aman dikkat!.. Bankada Parası Olanlar Dikkat! Yarından itibaren başlıyor! h’esabı bulunanlar aman dikkat!.…

Ekonomist Atilla Yeşilada, iktidarın dolar atılım ile alakalı sansasyonel iddialarda bulundu. Merkez Bankası’nın doları sabit tutması amacıyla yeterli rezervi kalmadığını ileri süren Atilla Yeşilada, iktidarın doların daha çok yükselmemesi amacıyla piyasayı derinden sarsacak bir atılım gerçekleştireceğini iddia etti.

Yeşilada ayrıca, yurttaşların döviz mevduatlarını Türk Lirası’na çevirmeleri konusu ile alakalı bankalara baskı yapılacağını ve döviz hesaplarından çekilecek dolar miktarına kısıtlama geleceğini iddia etti. Merkez Bankası’nın bu talebi doğrultusunda iktidarı 1970’lerdeki kapalı kambiyo rejimine ülkeyi geri götüreceğini ve halka zorla dolar satmaları gayesiyle baskı olabilecegiini söyleyen Yeşilada mevzuyla alakalı sözlerinde şunlara yer verdi :

“Merkez Bankası’nın satılabilir rezervi 30 milyar dolar bu 20 milyar dolara kadar indiğinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Saray’ın yanına gider ve bizim bundan sonra dayanacak gücümüz kalmadı diğer bir yol bulalım. O yol da baya basit 1970’lerin kapalı kambiyo rejimine geçeriz. Yani döviz işlemlerine kısıtlama gelir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.