patates

Sağlık

Çiçekler her zaman her şeye daha iyi bir hava katar. Örneğin mutfak masamızın, çok karanlık günlerde bile daha parlak, ferah görünmesini sağlar.

Çiçeklerin pek de hoş olmayan bir yanı ise çok pahalı olmaları ve daha da önemlisi, sadece birkaç gün canlı kalabilmeleridir. Genellikle güzel çiçekler, size evinizde rahat ve huzurlu bir atmosfer sunmanın yanı sıra sakinleştirici ve aynı zamanda rahatlatıcı bir etki yaratır. Şimdi böylesine ilahi bir aromaya sahip oldukları gerçeğini bilmek de onları daha da iyi hale getiriyor.

Bilmediğiniz bir şeyse çiçeklerin sağlığımız için çok iyi olduğudur. Hassas ciltte, tahriş olmuş gözlerde ve ayrıca migrende gibi birçok problemde bize yardımcı olurlar. Ancak herkes çiçek satın alamaz, bu yüzden size onları kendi bahçenizde nasıl yetiştireceğinizi kısaca öğreteceğiz. Çeşitli araştırmalara göre, ev bahçeciliği zihinsel sağlığımız için çok faydalı olan bir fiziksel aktivite türüdür. Böylece kendi çiçeklerimizi yetiştirmek için bir sebebimiz daha olmuş oldu.

Aşağıda size göstereceğimiz şeylerin en iyi yönlerinden biri, çiçekleri mükemmel durumda tutmak için bir bahçe uzmanı olmanıza gerek olmamasıdır. Küçük bahçeniz her zaman çiçekli ve renkli kalacaktır. Şimdi bunu başarmak için ihtiyacınız olan tek şey: Bir patates, mümkünse plastik bir şişe, bir gül (tabii ki) ve tabii ki çiçeklerin doğru şekilde büyümesi için bol miktarda ve verimli bir toprak. Patates ya da plastik şişe istememiz çok garip görünüyor, evet. Ancak, bu kombinasyon işe gerçekten yarıyor. Nasıl yapılır? Yapmanız gereken en önemli şey beğendiğiniz bir gülü seçmek, sahip olabileceği tüm yaprak ve dikenleri çıkarmak ve sonunda en az 3 santimetrelik köşegen bir kesi yapmaktır. Eğer şeklini korumuşsa bir vazoya koyun, uzun süre bu şekilde kalacaktır.

Öncelikle seçtiğiniz patateste gülün gövdesi ile aynı genişlikte küçük bir delik açmalısınız. Bu delikğin sıkı olduğundan ve hareket etmediğinden emin olun. Şimdi çömleğin dibini bol miktarda toprakla örtmeli ve gülü olan patatesi çömlekte yaklaşık 5 santimetre derinliğe yerleştirmelisiniz. 2. adımda ise plastik şişenin dibinin doğru şekilde kesildiğinden emin olmalı ve ardından doğrudan sapa yerleştirmelisiniz. Gülü şişeyi çevreleyen alanda ara sıra sulamayı unutmayın, bu şekilde büyüdüğünü göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.