pazartesiden itibaren

Gündem

Bakan Koca, video konferans yöntemiyle düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, kurulun a*şı programının seyri ve okullarla artan hareketliliğin salgına etkisini değerlendirmek üzere bir araya geldiğini söyledi.Okullarda yüz yüze eğitimin ilk haftasının yeni koşullara uyumla geçtiğini belirten Koca, alınan tedbirler ve olası olumsuz olayların yönetimiyle ilgili hazırlıkların uyum haftasını büyük sorunlarla karşılaşmadan yönetmelerinde etkili olduğunu ifade etti.

Koca, okulların yüz yüze eğitimle açık kalmasının en büyük öncelikleri olduğunu, bunu defalarca dile getirdiklerini, getirmeye de devam edeceklerini söyledi. Bunun temini için planladıkları pilot taramalara ilişkin bilgi veren Koca, şöyle devam etti:

“Okullarımızda öğrencilerimize tarama amaçlı yapılacak testlerde velilerimizin izni olmadan hiçbir işlem tesis edilmeyecektir. Velilerimizin onam formunda öğrenciden test için numune alınmasına izin vermeleri halinde sadece boğazdan örnek alınarak tarama işlemi yapılacaktır. En kutsal emanet olan bedenimize kişinin ya da velisinin rızası dışında hiçbir işlem tesis edilmesi mümkün değildir. Konu salgın hastalık bile olsa bu böyledir.”

“ŞİMDİ SIRA A*ŞILARIMIZI TAMAMLAMAYA VE İKİNCİ DOZ A*ŞILARI OLMAYA GELDİ”Bakan Koca, Bilim Kurulu’nun bir diğer gündem maddesinin ise a*şı programının seyri olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:”A*şı programımız, plana uygun ve başarıyla sürmektedir. Birinci doz a*şılamada yüksek bir oranda ve kısa sürede a*şılamayla önemli bir kazanım elde ettik. Şimdi sıra a*şılarımızı tamamlamaya ve ikinci doz a*şıları olmaya geldi. Sizlerle günlük olarak paylaştığımız Türkiye haritası üzerinde illerimizin birinci doz a*şılanma oranlarını gösteren tablomuzu güncelliyor ve aynı haritayı iki doz aşılanma oranlarıyla paylaşmaya başlıyoruz. Pazartesi gününden itibaren iki doz a*şılanma oranlarını gösteren haritayı paylaşacağız.”

“SALGIN TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK SAĞLANARAK SON BULACAKTIR”Son günlerde kayıpların sayısının yüksek olmasının a*şı etkililiğiyle ilişkilendirildiğine şahit olduklarını belirten Koca, vaka ve kayıplar içindeki a*şısız oranın çok yüksek olduğunu vurguladı. Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu durum a*şılar olmasaydı bizi nasıl bir felaketin beklediğinin göstergesidir. Virüsün kişilere ulaşma yolları kısıtlandıkça erişebildiği kişileri enfekte etmektedir. Topluca bağışıklık kazanmadan bunun önüne geçmek maalesef mümkün değildir. Mevcut vaka ve kayıplarımız a*şı olmasaydı çok daha yüksek olabilirdi. Bu durum net şekilde görülebiliyor. Salgın toplumsal bağışıklık sağlanarak son bulacaktır. Bunun için a*şı olmak elzem.”

A*şının, ikinci dozdan 14 gün sonra koruduğunun akıllardan çıkarılmaması gerektiğini vurgulayan Koca, toplumsal bağışıklık elde edilene kadar tedbirlere uymak ve maske, mesafe kurallarını temizlikle birleştirerek devam etmek gerektiğini kaydetti.

Koca, endişe ve karmaşa ortamından çıkıldığına işaret ederek, “Bunu kalıcı hale getirmek elimizde. Hep beraber tedbirlere uyacak ve a*şı olarak toplumsal bağışıklığı elde edeceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.