sarı kod uyarısı

Gündem

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hafta sonu hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Uzman isim Prof. Dr. Orhan Şen ise sosyal medya hesabından uyarıda bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre :ülkenin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara (Sakarya ve Bilecik hariç), Ege, Batı Akdeniz ile Ankara, Eskişehir, Bolu, Karabük, Amasya ve Samsun çevrelerinin yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Batı Akdeniz kıyılarının yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Antalya çevreleri ile Muğla’nın kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don, iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis olayı bekleniyor.

Yağışların; Edirne ve Kırklareli çevrelerinde, gece saatlerinden itibaren Antalya çevreleri ile Muğla’nın kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını ve ulaşımda aksamalar gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Şi-d-detli yağış uyarısı: Meteoroloji’den yapılan değerlendirmelerde “Muğla çevrelerindeki sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak şeklindeki yağışların; Pazar günü gece saatlerine kadar güneydoğu ilçelerinde (Marmaris, Datça, Ula, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye) aralıklı ve yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2/12saat) olması bekleniyor. Şiddetli yağışların oluşturabileceği ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, deniz üzerinde hortum oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” denildi.

Fırtına uyarısı: Rüzgarın, bugün öğle saatlerinden itibaren Batı Akdeniz’in doğusu ile Pazar günü sabah saatlerinden sonra Batı Akdeniz geneli, Doğu Akdeniz’in güney ve batısında doğu ve güneydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına, Pazar günü yer yer 9 kuvvetinde (90 km/sa) kuvvetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın, Pazar günü akşam saatlerinden sonra etkisini kaybedeceği beklenmektedir.

Meteoroloji uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen beklenen sıcaklıkla ilgili “İstanbul’da bugün sabah yağmurlu sıcaklık 12-13 C. Sıcaklık düşmeye başladı. İstanbul’da son 15 yılın Ocak ortalaması en yüksek sıcaklığı 10 C. Ocak” dedi. Yağışlarla ilgili ise Şen “Ortalama Toplam yağış 100 kg. Aralık ort. Top. yağış 104 kg/m2. Kıyaslamayı siz yapın.” ifadelerini kullandı.

Şen “Bugün Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Iç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Konya, Bolu, Karabük ve Giresun Yağmurlu. Yağışlar Antalya, Muğla’nın kıyısı ile Aydın’ın güneybatıında gök gürültülü ve kuvvetli. Önümüzdeki haftanın ilk yarısında Antalya ve Muğla’da gene Aşını yağış olabilir.” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.