sarısını yemeyin

Sağlık

Bu sebeple bazı sağlık problemlerine sahipseniz yumurta tüketimini sınırlandırmanız gerekiyor aksi taktirde o hastalık te-tikleniyor!.

Zengin bir protein kaynağı olan yumurta, doktorların sağlıklı bir yaşam için beslenme planımıza dahil etmemizi istedikleri bir gıda türü. Ancak yumurtanın sarısı doğada en fazla kolesterol içeren besinlerden biri..

Bu sebeple bazı sağlık problemlerine sahipseniz yumurta tüketimini sınırlandırmanız gerekiyor aksi taktirde o hastalık tetikleniyor! Dünya genelinde yapılan geniş kapsamlı araştırmalar kandaki kolesterol düzeyi ile koroner kalp hastalıkları arasında bir ilişkinin olduğunu, k-an kolesterolü yüksek olan kişilerin kolesterol düzeylerinin tedavi ile düşürülerek kalp hastalığı riskinin azaldığını ispatlıyor…Ka-lbinizi teh-likeye atmayın!
Ka-n-daki kolesterol düzeyi ile k-alp hastalıkları arasında ciddi bir i-lişki var.

K-a-n kolesterolü yükseldiğinde doğru orantılı olarak kalp hastalıklarının görülme sıklığı da artıyor. Kolesterol oranı yüksek besinler tüketmek damar sertliğine neden olan aterosklerozaya yol açıyor. Yumurta tüketiminde miktar bu yüzden önemli. Eğer kolesterol değerleriniz normal değilse doktorunuzdan bunun için bir diyet listesi alabilirsiniz. Kolesterol düzeyine ne derecede yansıdığı önemlim.

Araştırmalar alınan her 100 mg kolesterolün toplam kolesterolü 2-3 mg artırdığını ve bu artışın da yüzde 70 kadarının LDL dediğimiz kolesterolü yükselttiğini gösteriyor.

Basit bir hesap yapmak gerekirse; Bir yumurtanın ortalama 220 mg kolesterol içerdiğini kabul ettiğimizde, bir yumurtanın sarısını yemekle kolesterolün 4-6 mg, LDL kolesterolün ise 3-5 mg kadar artacağını söyleyebiliriz.

İyi ve kötü kolesterolü yükseltir Yumurta tükettiğimizde hem kolesterol hem de LDL kolesterol seviyeleri yükselmektedir. Dikkat etmeniz gereken önemli nokta ise; Akdeniz ve vejetaryen tipi beslenmeye yumurta eklenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.