sayın dündar

Gündem

Sözcü gazetesinde 5 Nisan 2014 tarihinde yazdığı köşe yazısında Binali Yıldırım’a h/akaret ettiği gerekçesiyle Küçükçekmece 2. Asliye C-eza Mahkemesi tarafından,

Uğur Dündar’ın, üzerine atılı ‘h-akaret’ s-uçunu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle 11 ay 20 gün h-apis c-ezası verilmişti. Ancak mahkemenin kararı Yargıtay’da bozulmuştu. Buna göre Dündar’ın, mahkum olduğu c-ezanın yarısı kadar olan beş ay 25 gün süreyle haftada en az iki saat olmak kaydıyla mesai saatleri içerisinde yükseköğretim kurumları kütüphanesinde ‘şerefe karşı suçlar’la ilgili makale, tez ve kitap okumasına karar verildi.

BİNALİ YILDIRIM ŞİKAYETİNDEN VAZGEÇTİ

Dündar’ın avukatı, kararın hukuka aykırı olduğunu belirterek yeniden temyize başvurdu. Bu süreçte Binali Yıldırım da avukatı aracılığıyla mahkeme dosyasına dilekçe sunarak şikayetinden vazgeçtiğini bildirdi.

Temyiz talebini kabul eden Yargıtay, kimse hakkında ilgili yasa maddesine dayanılarak ‘bir şey yap’ şeklinde yaptırım c-ezası verilemeyeceğini belirtti ve verilen kararı bozdu.

“YAZIDA H-AKARET DEĞİL ELEŞTİRİ VAR”

Avukat İsmail Yılmaz da, Yıldırım’ın şikayetinden vazgeçtiğine dikkat çekere, “Dosyada öncelikle düşme kararı verilmesi kanaatindeyiz. İddianameye konu kaleme alınan yazı bütünselliği içerisinde irdelendiğinde hakaret suçunun unsurlarını barındırmadığı, yazının Anayasal güvence altına alınan basın hürriyeti kapsamında eleştiri niteliği taşıdığı sabittir. Yüksek yargı kararları da bu yöndedir. Atılı suçtan beraatini talep ediyoruz” ifadesinde bulundu.

SAVCI H-APİS C-EZASI İSTEDİ

Duruşma savcısı, yazıda geçen “Allah’tan soyadı Binali! Milyonali de olabilirdi!” ifadesinin mağdurun onur şeref ve saygınlığını z-edelediği, şöhret ve itibarına leke sürmeye çalıştığı, görevinden dolayı h-akarette bulunduğunu gerekçe göstererek 1 yıldan az olmamakla birlikte 2 yıl 4 aya kadar h-apis c-ezasıyla c-ezalandırılmasını talep etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.