semtler

Gündem

Fe/laketler yılı olan 2020’de Türkiye, 33 bin 821 de/premle önceki yıla göre yüzde 44 daha fazla sa/rsıntı ya/şadı. 20 bine yakın kişinin o-ldüğü 17 Ağustos depreminin üzerinden ise 22 yıl geçti. Büyük depremden kalan y-aralar hala tazeyken uzmanlar olası İstanbul depremine d-ikkat çekti.

Peki uzmanların öngördüğü 7.5 ş-iddetinde İstanbul depremi olursa kentteki hangi ilçeler r-iskli. Hangi ilçeler fay hattı üzerinde ve hangi ilçeler zemin bakımından güvenli. Ş-üphesiz ki tüm Türkiye’yi derinden etkileyen en büyük olaylardan bir tanesi olan 17 Ağustos 1999 depremi 22. yıl dönümünde de v-efat eden vatandaşlarımız anılmaktadır.

16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gecede meydana gelen depremin merkez üssü İzmit Gölcük olarak açıklanmıştı. Resmi raporlara göre ise 17.480 o-lüm, 23.781 y-aralanma olduğu belirtilmişti.1999 depreminin daha dikkatli olmamız gerektiğini öğrettiğini söyleyen uzmanlar. İstanbul’da ş-iddeti 7.5 üzerinde olacak bir deprem beklenmektedir.

Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof.Dr. Naci Görür ” “İstanbul depremi bize pahalıya patlayacak, üzülerek söylüyorum. İstanbul’daki yapı stoğu depreme karşı güvenli değil. Bizim fazla zamanımız yok, yani bu yapılacak şeylerin hızla yapılması gerekiyor” diyerek u-yarıda bulunmaktadır.

Peki deprem fay hattına göre İstanbul’da meydana gelecek bir depremde fay hattında olan ilçeler. orta riskli ilçeler ve birinci derecede riskli olanlar hangileri? İşte haritada fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler.. Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy. Güngören, Beylikdüzü ayrıca Zeytinburnu. Bahçelievler, Fatih, Kadıköy. Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe. Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla, Adalar.

ORTA DERECEDE R-İSKİ TAŞIYAN SEMTLER HANGİLERİ?

Beşiktaş, Ortaköy Dereboyu, ayrıca İstinye çukuru, Tarabya çukuru, Üsküdar çukuru. Beylerbeyi çukuru, Küçüksu çukuru ayrıca Paşabahçe-Beykoz çukuru. Çayırbaşı çukuru, Karaköy ayrıca Tophane, Salıpazarı. Ortaköy (dolgu olan kesimleri), Eyüp, Alibeyköy, Sütlüce. Balat, Kasımpaşa ve Güngören’in sahil kesimi, Kadıköy (Kurbağalıdere). Moda (denize bakan kısmı), Küçükyalı. Kartal (Rahmanlar bölümü). Tuzla (dere kısmı), Dilovası, Eminönü. Cankurtaran, Şehzadebaşı. Fatih, Çarşamba, Edirnekapı’nın güneyinde kalan kısım), Topkapı, Bakırköy, Bahçelievler. Merter, Şirinevler (bir kısmı), Halkalı ayrıca Nakkaşdere, Esenkent, Ömerli, Büyükçekmece. Tepecik, Akören ve Pomak’ın güney kısmı. Selimpaşa, Silivri, Çanta, Gümüşyak. Kavaklı, Yakuplu. Esenyurt, Avcılar. Ambarlı, Firuzköy ayrıca Küçükçekmece, Florya, Yeşilköy, Ataköy ve Zeytinburnu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir