sevilen sanatçımızdı

Magazin

ÜNLÜ OYUNCU AKIL SAĞLIĞINI KAYBETTİ Ünlü oyuncu ve yazar akıl sağlığını kaybettim. Ünlü oyuncu ve yazar zor günler geçiriyor. oyuncunun son hali ise içler a-cısı..

Ünlü oyuncu ve yazar Pakize Suda zor günler geçiriyor. Hayat Bilgisi dizisiyle gönüllerde taht kuran oyuncu akıl sağlığını kaybetti. Oyuncunun yeğeni Dilara Elagözlü, teyzesinin balkondan atlamaya çalıştığını söyledi. Demans hastalığından muzadrip olan oyuncunun son hali ise içler acısı. İzmir’in Çeşme ilçesinde yaşayan oyuncu, yazar Pakize Suda’ya (71), “akıl zayıflığı” yaşadığı belirtilerek opera sanatçısı ablası Ayşe Suda tarafından vesayet davası açıldı. Mahkeme gerekli incelemer sonucunda Pakize Suda’ya yeğeni Dilara Elagözlü’nün (46) vasi olarak atanmasına karar verdi. Elagözlü, TV8’de yayınlanan 2. Sayfa programında ünlü oyuncunun yaşadıklarını anlattı. Dilara Alagözlü şunları söyledi:

“Teyzemin bu rahatsızlığı 6-7 seneye dayanıyor. Unutmalarla, eşyalarını kaybetmelerle başladı. Birlikte çalıştığı insanlar da bunu fark etti. Kendisi bu rahatsızlığını uzun süre kabul etmedi. Kendinde olduğu süre içinde ‘siz kendinize bakın’ dedi. Anneannemin ve teyzemin arka arkaya rahmetli olmasıyla, yaşadığı duygusal şeylerde bu hastalığı tetikledi. Ti-roid haplarını belli bir süre kullanmadı. Bana bir konuşmamızda “her şeyi unutarak ölmek istiyorum” dedi. 18 yaşından beri kendi yaşamayı tercih etmiş, kedileriyle mutlu olan bir insan. Si-nirli ve şüpheci yapısı hastalıkla daha da gelişti. Birkaç senedir sözlerine itibar edilemeyecek bir hale geldi.

3 sene önce etrafından bize şikayet geldi, evine gittim. Evi çok dağınıktı. Toparlamak istedim ama izin vermedi. Doktorları çağırmak istedik ama kabul etmedi.”Demansın getirdiği bazı rahatsızlıklar baş göstermeye başladı. Balkonda s-ga-ra içerken masayı yaktı, mutfakta ocağı açık bırakmış perdeler ya-nmış.””Sürekli olarak ayakkabı arıyor. Gece 03.00’te kalkıp ayakkabı arıyor. Sürekli dışarda olmak istiyor. Bir gün kapıyı kilitledim, balkondan atladı. Geçtiğimiz eylül ekim ayında bizi günde 5 kez arama başladı. ‘Paramı çaldırdım’ diyordu. İs-is-mar edilmeye başlandığını fark edince yanımıza aldık. Daha kendini bildiği zamanlarda İzmir’de kendi evinde kedileri ile yaşıyordu. “”Adliyeye başvurduk. Daha doğrusu annem başvurdu ama o 65 yaş üstünde olduğu için vasi olarak beni uygun gördüler. Bu vasi durumunu onu ve haklarını korumak için yaptık. Hakim hemen bir kısıtlama getirdi. Ö-le-ne kadar teyzemin malına mülküne kimse sahip olamayacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.