sevilen usta isim

Magazin

Zonguldak’ın sevilen müzisyenlerinden Rasim Karadayı h-ayatını k-aybetti. Topal Rasim lakabıyla bilinen Karadayı, geçtiğimiz yılın son günlerinde y-oğun bakıma kaldırılmıştı. Rasim Karadayı, beyin k-anaması teşhisi ile bir süredir y-oğun bakımında bir süredir tedavi görüyordu.

Pusula Gazetesi’nin haberine göre: Zonguldak’ın sevilen müzisyenlerinden ‘Topal Rasim’ lakaplı Rasim Karadayı yaşam mücadelesini kaybetti.
Rasim Karadayı, 21 Mart Pazartesi günü Kırat Aile Mezarlığı’nda defnedilmiştir.
Tarihçi yazar Ekrem Murat Zaman, sanatçı Rasim Karadayı’yı 2020’de kaleme almıştı. İşte o yazı:

“Zonguldak’ın, Türkiye’nin Almanya’sı olduğu yıllardı. Giresun- Keşaplı bir aile gemiyle Zonguldak’a geliyordu. Ailenin 4 yaşındaki çocuğu Rasim, deniz yolculuğu sırasında kendi değimiyle “su soğuğu” (Soğuğun kuyruk sokumuna kadar hissedilmesi) nedeniyle felç geçirdi. İğne yapılamadığı için de sakat kaldı.

Türk arabesk şarkıcıların çok tutulduğu 1970’li yıllarda, Yıldızlar Saz Grubu ile birlikte Sabih Öztek, Ahmet Zaman, Nezahat Barkan ve Ahmet Naci Püren de sahne alıyordu Gülistan’da…

Açık renk bir takım elbise ile aksayarak sahneye çıkan Rasim Karadayı’yı İlk kez Gülistan’da izledim. Yıldızlar Saz Grubu’nun sanatçılarından biri olarak sahneye çıktı.

Rasim Karadayı’nın çocukluk yıllarında yanında darbuka çaldığı hocası da kendisi gibi engelliydi. İlk yıllarında, yanında yetiştiği namı değer Topal Fikret ile düğünler yaptı. Onun yanında tanıdı enstrümanları, çocuk yaşta ondan duydu ilk şarkıları, türküleri. Keman virtüozü ustası Fikret Doğan’ı saygı ve rahmetle anıyor.

Efkarlandı, udu kırdı ve Cümbüş çaldı. Zonguldak’ın her sahnesinde ve organizasyonunda o vardı. Tüm Zonguldaklılar gibi oda Şirketten (yani EKİ’den) emekli oldu. Ne müzikten koptu ne de anıyla ve acıyla geldiği Zonguldak’tan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.