sevindirecek paket

Gündem

Hayvancılıkla uğraşan ve gerçekleştirmek isteyen vatandaşlara devletten 2 sene ödemesiz kredi ve 400 bin TL’ye kadar hibe desteği müjdesi geldi.

Hibeden 50 hayvana kadar yararlanmak mümkün. Pandeminin başladığı 2020’de önlemler kapsamında okullar, fabrikalar, lokanta gibi yeme-içme noktaları kapanınca süt satışı yeteri kadar olamadı. Süt fiyatları da çok düştü. Bunun üstüne besiciler, süt hayvanını kesime verdi. Dişi hayvan kesime gidince buzağı yetiştirilemediğinden hayvan adedi süratle azaldı.

Bu durumun önüne geçmek amacıyla döneme giren Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘düve alım desteği’ uygulaması geliştirdi. Buna göre, her sene bakanlıkça tespit edilen düve alım fiyatının yüzde 40’ını devlet karşılıyor.

Fiyatın Yüzde 40’ı Bakanlıkça bu sene amacıyla desteklemeye temel damızlık gebe düve fiyatı 20 bin lira, 8-15 aylık damızlık boş (gebe olmayan) dişi sığır fiyatı 12 bin lira, damızlık gebe manda fiyatı 16 bin lira ve 8-15 aylık damızlık boş dişi manda fiyatı da 10 bin lira olarak belirlendi. Yani 20 bin liraya bir damızlık gebe düve aldığınızda, bunun yüzde 40’ı olan 8 bin lirayı devlet size hibe ediyor. Bir senede 50 baş hayvana kadar da hibe alım hakkınız var. 50 damızlık gebe düve aldığınızda hibe tutarı 400 bin lirayı buluyor.

2 Yıl Ödemesiz Kredi Desteği Kalan parayı karşılama olanağınız yoksa şayet orada da proje kapsamında Ziraat Bankası döneme giriyor. Banka, bu sene yüzde 7.10 faiz miktarıyla (piyasada bu miktar yüzde 24’lerde) 1 hayvan amacıyla 16 bin lira seviyesinde düve alım kredisi olanağı sunuyor, 50 hayvanda tutar artıyor. 2 sene geri ödemesiz kredinin, daha ileri 5 sene içersinde makul taksitlerle ödemesi yapılıyor.

Nasıl Nereye Başvurulur? Programın ilk senesinde 600 bin hayvan amacıyla hibe çıktı. Projenin ikinci seneının başvuruları da Kasım 2021’de alındı, şimdi mart ayında hibeye hak kazananların listesinin açıklanması bekleniyor. Yeni başvuracak olanlar ise Kasım 2022 dönemini kaçırmamalı. Bulunduğunuz bölgedeki tarım il ya da ilçe müdürlüklerine giderek verdiği formları doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz.
Başvuru Yolları

Başvurunuz kabul edildikten ileri aşamalar şu şekilde:  Hayvanların; düve yetiştirici merkezlerinden, hastalıktan ari işletmelerden, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden, Tarım Kredi Kooperatifleri ile iştiraklerinden ve yetiştirici ile yapımcı örgütlerinden temin edilmesi gerekiyor. Buralardan kaç hayvan almayı planlıyorsanız bunun ön anlaşmasını yapıyorsunuz.  Proforma fatura yani asli olmayan geçici bir fatura alarak bunu Ziraat Bankası’na ibraz ediyorsunuz.

Bankanın istediği koşulları sağlıyorsanız size kredi çıkarıyor.  Hayvanınızı anlaştığınız yere gidip alıyorsunuz. Kredi faturanızı tarım il ya da ilçedeki yetkililere gösteriyorsunuz. Onlar da ahırınıza gelip kaç hayvan aldıysanız bakıyor, kontrolleri yapıyor. Hibe hak edişinizi bakanlığa raporluyor.* Tarım ve Orman Bakanlığı da 2 ay içersinde hibe ödemenizi gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.