sokakta

Magazin

Yeşilçam’ın Superman’i Ziya Çirkin. Beyoğlu sokaklarında hayat mücadelesi veriyor. 38 sene boyunca Yelişçam’a figüranlık yapan ayrıca pek çok filmde oynayan Ziya Çirkin. Beyoğlu’nda temizliğini yaptığı binanın bodrumunda ne yazık ki h-ayata tutunma mücadelesi veriyor.

“ZAMANINDA SOKAKLARDA YATTIM”

Yeşilçam’a gittiğinde çok p-roblemler yaşadığını dile getiren Ziya Çirkin. “Yeşilçam’a gelmeden önce Okmeydanı, Topkapı ayrıca Aksaray, Beşiktaş orada yattım, kalktım. Dışarıda, orada burada yattım. Baktım çaresizim, açım, susuzum direk Taksim’e geldim. Oradan da artistlerin bulunduğu yeri sordum orayı bana tarif ettiler. Buraya Yeşilçam’a geldim. Sonra da baktım gençlik yıllarının artistleri var. Bazısıyla konuşmuşluğumuz var, sevdiklerimiz var. Allah razı olsun biri orada tuttu bir filme çağırdı. Oradan sonra bir filme gittim. O gün, bugündür figüranlık yaptım. Zamanında sokaklarda yattım” dedi.

Geçimini 900 TL’lik engelli maaşıyla sağladığını i-fade eden Ziya Çirkin, “Benim kalacak yerim yok. Kimsem yok, babam yok. Yani Allaha şükür. Allah’a dua ediyorum, içkim yok, kumarım yok. Kendi halinde bir insanım. Kimseye bir zararım yok, kimseye bir kötülüğüm olmadı. Çocuk yaşımdan beri kuşa bile zarar vermemişim. Ben kendi halimde bir insanım. Benim akrabalarım var, emmilerim var, dayılarım var. Ben arasam onlar beni arıyor, ben aramazsam onlar da beni aramıyor. Ondan sonra buranın temizliğini yapıyorsam burada kalıyorum.

”BAŞKA KALACAK YERİM YOK”

“Burada yatıp kalkıyorum, başka kalacak yerim yok. Ne yapayım? Kimseye boyun eğmiyorum. Önceden caddede müzik çalıyordum, ekmeğimi kazanıyordum onu da yasak ettiler. Artık o işi de yapamıyorum. Allah razı olsun devlet babadan işte bana bir engelli maaşı veriyorlar. 900 lira maaş veriyorlar. Akli dengem biraz zayıftır. Kafam gidip, geliyor yani. Bazen kimseyi hatırlamıyorum. Yani sinirlendiğim zaman kendimi kaybediyorum” şeklinde konuştu.

TGRT Haber’de yayınlanan Ziya Çirkin’in yürek burkan durumu, Beyoğlu Belediyesini de harekete geçirdi. TGRT Haber yayınına canlı bağlanan Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, usta oyuncuya destek sözü verdi. Hem maddi hem de manevi olarak Ziya Çirkin’in yanında olacaklarını dile getiren Yıldız, “Filmlerde yeniden oynamak istiyorsa yapımcı arkadaşlarımız var kendileri ile irtibata geçeriz.”
Kendisini ziyaret ederiz bir araya geliriz, nasıl yardımcı olacağımızı belirleriz. Ayrıca Yeşilçam sokağının tarihi kimliğine kavuşması, yeni ve eski oyuncuları bir araya getirmesi gibi bir projemiz var. Bu tür değerlerimizin kaybolmasını istemeyiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.