şuan 14 ülkede var

Gündem

koronavirüsten çok daha bulaşıcı ve o-lü-mcül virüs ortaya çıktı. Konunun uzmanı profesör bu konu hakkında uyarıda bulundu. Peki nasıl yayılıyor vebelirtisi ne Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Sa-vaşçı, dünyada artışa geçen kuş gribi vakaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Doç. Dr. Sa-vaşçı, kuş gribinin özellikle 2003’te karşılarına çıktığını hatırlatarak, “14 ülkede ortaya çıktı. Burada dikkat edilecek husus; özellikle kümes hayvancılığı ile uğraşanlar bir hayvan ö-l-ümü ya da kendilerinde öksürük, a-teş, eklem, k-as a-ğ-rısı gibi grip belirtileri görürlerse mutlaka yetkili yerel mercilere haber vermeleri gerekiyor. Eğer bir şeyleri saklarsalar ne yazık ki yine salgın boyutunda vaka artışları ülkeden ülkeye de yayılarak yeniden ekstra sıkıntılar yaşayabiliriz” dedi.

“DAHA BULAŞICI VE DAHA O-LD-ÜRÜCÜ”
Doç. Dr. Savaşçı, kuş gribinin koronavirüse göre daha t-hlikeli olduğunu kaydederek, “Ne yazık ki koronavirüse göre daha bulaştırıcı ve daha öldürücü. Vakaların yarısına yakını hayatını kaybedebiliyor. Yüzde 51 ö-lüm oranı mevcut. Yayılmaması, bulaşmaması ve yakalanmamamız gerekiyor. Bu konuda özellikle kanatlı hayvan üreticileri, şirketler, ferdi vatandaşlar, çiftçilerimiz çok uyanık olması lazım. En ufak ş-üpheli durumda mutlaka yerel yetkililere haber vermesi gerekiyor” diye konuştu.

“İNAKTİF A-ŞIDA 3’ÜNCÜ DOZDA KORUYUCULUK YÜZDE 74’TE KALDI”
Doç. Dr. Savaşçı, koronavirüs a-şısıyla ilgili Malezya’da yapılan bir çalışmaya da değinerek “Malezya bizimle ortak a-şılar kullandı. Malezya’da yapılan çalışmalar neticesinde özellikle 2 doz B-ioNTech a-şısından sonra 3’üncü doz yapıldığında koruyuculuk oranı yüzde 95 üzerinde; ancak inaktif aşı ile a-şılananların 3’üncü doz hatırlatma dozundan sonraki koruyuculuk oranı yüzde 74’te kaldı. Bizim en büyük sıkıntımız; Avrupa ülkeleri de buna dahil, aşılanma oranları ya düşük kalıyor ya da hatırlatma dozlarını yapmıyorlar.

Bunun neticesinde birçok ülkede yüzde 10-30 oranında vaka artışları var. Hükümetler yeniden kısmi kapanma, aşı pasaportu, aşı olmayanların sokağa çıkmaması ya da belli yerlere girmemesi yönünde tedbirler alıyor. Bu dönemde vatandaşlarımızın yapacağı 2 doz aşı yaptıranlar, mutlaka 3’üncü doz aşılarını yaptırsınlar, hatta sağlık çalışanları veya riskli hasta dediğimiz gruplar 4’üncü doz aşıyı bile yaptırsın. Aşı yaptırmayan kişiler, mRNA aşısı dediğimiz koruyuculuğu yüksek olan aşıyı yaptırmaları iyi olur” ifadelerini kullandı.

“A-ŞILAMA GÜNLÜK 200-300’E DÜŞTÜ”

Doç. Dr. Sa-vaşçı, Türkiye’deki vakaların seyrine ilişkin de şunları kaydetti: ”Bizim vakalarımızda aslında son 2 haftadır düşüş mevcut. Poliklinik başvuru, yatan hasta sayıları ve yo-ğun bakımda kalan sayılarında azalma mevcut. Ancak Avrupa’daki artış bizi de endişelendiriyor. Bizim şu aşamada aslında net olarak diyebileceğimiz şey; bu salgın artık aşısızların pa-ndemisi. Bizim kliniklerde gördüğümüz vakalarda yatan hastalarda yüzde 80 oranında, a-şısızlık mevcut yoğun bakımlarda yüzde 90 oranında aşısızlıklar mevcut. Halkımızın neden aşılarını halen daha yaptırmadığını anlamıyoruz, çözemiyoruz. Bu konuda destek bekliyoruz. Çünkü günlük 500- 600 aşılama yaparken, sayımız şu anda günlük 200-300 civarına düştü. Dolayısıyla aşıya olan ilgiyi devam ettirmek zorundayız.”

kAYNAK: sondakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.