taburcu edecekti

Gündem

Kahramanmaraş’ta tedavi gördüğü hastanede yanlış kan verilmesi sonucu hayatını kaybeden 67 yaşındaki Gülseren Alkaya’nın ö-lü-müne neden olan hemşire Abdullah Ölker, 3 yıl 4 ay h-apis c-zasına çarptırıldı. Alkaya’nın oğlu Arif Alkaya, “Ziyarete gittiğimde ‘Annenizi taburcu edeceğiz, bir ünite k-an vermemiz lazım’ dediler. Saat 15.00 gibi ‘Hastaneye gel’ diye aradılar. Ben de ‘Annemi taburcu edecekler herhalde’ diyerek gittim ancak vefat ettiğini söylediler” diyerek olay günün anlattı.

27 Şubat 2020’de, Elbistan Devlet Hastanesi’nin yoğun bakım servisinde tedavi gören Gülseren Alkaya’ya hemşire Abdullah Ölker (35) tarafından k-a-n takıldı. Ancak bir süre sonra rahatsızlanan 6 çocuk annesi Gülseren Alkaya, yaşamını yitirdi. Gülseren Alkaya’nın çocukları, kan grubu 0 Rh (+) olmasına rağmen A Rh (+) k-an verildiği için annelerinin ö-ld-üğünü öne sürerek hemşire Abdullah Ölker’den şikayetçi oldu.

A-DLİ TIP RAPORU: YANLIŞ K-AN VERİLMESİNDEN DOLAYI Ö-LDÜ
Şikayetin ardından savcılık tarafından başlatılan soruşturmada Abdullah Ölker hakkında ‘taksirle ö-lü-me neden olma’ suçundan 15 yıla kadar h-apisle c-ez-alandırılması istemiyle 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Dava devam ederken, Gülseren Alkaya’nın ö-lü-müyle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından hazırlanan rapor da dosyaya girdi. Raporda, Gülseren Alkaya’nın yanlış kan verilmesinden dolayı ö-ldüğü belirtildi.

“NASIL BÖYLE BİR YANLIŞLIK OLDUĞUNU BİLMİYORUM”
Abdullah Ölker, davanın karar duruşmasında, 10 yılı aşkın süredir hemşirelik yaptığını, yo-ğun bakım sertifikası olmamasına rağmen personel yetersizliği nedeniyle hastane tarafından burada çalıştırıldığını söyledi. Bir kişiye ka-n verileceği zaman doktorun sisteme girdiğini ifade den Ölker, kendini şöyle savundu: “Bunun sonrasında hastadan k-an örneği alınarak k-an grubu belirleniyor ve hastanın grubuna uygun k-an isteniyor. K-an geldikten sonra kontrol edilerek hastaya naklediliyor. Olay günü ben nakil işlemini tek başıma yaptım. 10 dakika sonra hasta fenalaştı, gerekli müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Böyle bir olay gerçekleştiği için çok üzgünüm. Nasıl böyle bir yanlışlık olduğunu bilmiyorum.”

3 YIL 4 AY HA-PİS, 1 YIL 3 AY MESLEKTEN MEN
Mahkeme savcısı mütalaasında, ifadeler ve delillere göre Abdullah Ölker’in üzerine atılı suçu işlediğini belirterek Ölker’in cezalandırılmasını istedi. Duruşma savcısı, Ölker’in ‘taksirle ö-lü-me neden olma’ suçundan 3 yıl 4 ay hapis ce-zasına çarptırılarak, hemşirelik mesleğinin gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket ettiği için de 1 yıl 3 ay süreyle hemşirelik mesleğinden de menedilmesine karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.