Talep eden herkes ödeme alabiliyor!

Gündem

SGK, yardım ödenekleri için başvuruları işleme aldı. Talep eden herkes ödeme alabiliyor! SGK’dan verilen desteklerden biri de Emzirme Ödeneğidir. Destekten yararlanabilmek için SGK’nın koşullarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Destek almak isteyen anne kimlik belgesi ve doğum belgesi ile başvuru yapabilir. Başvurunun geçerli olabilmesi annenin T.C. vatandaşı olması şarttır.

SGK’dan verilen desteklerden biri de Emzirme Ödeneğidir. Destekten yararlanabilmek için SGK’nın koşullarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Destek almak isteyen anne kimlik belgesi ve doğum belgesi ile başvuru yapabilir. Başvurunun geçerli olabilmesi annenin T.C. vatandaşı olması şarttır.

SGK tespit ettiği ve ihtiyacı olduğunu düşündüğü vatandaşlara destek ödemeleri yapmaktadır. Bu ödemelerin hepsinde istenen koşullar ve ödenen miktarlar farklıdır.

Emzirme ödeneği için istenen şartlar nelerdir?

Sigortalı çalışan kadın doğum yaptığı zaman bu yardımdan faydalanabilir. Kadının çalışmaması durumda da bu ödenekten yararlanmak mümkündür. Eşi sigortalı olarak çalışıyorsa bu durum yeterlidir. Burada önemli olan kısım prim gün sayısının yeterli olmasıdır. SSK’lı çalışanlar için en az 120 prim günü yatırılmış olmalıdır. Bu bir sene için aranan prim günüdür.

BAĞ-KUR’lu çalışanlarda 120 prim günü aranırken ek olarak kişinin prim borcu olmaması gerekir. Bu koşullara uygun ise vatandaşlar başvuru yapabilir. Başvuru için kuruma dilekçe verilmesi gerekir. Dilekçe işleme alınır ve şartlara uygun ise ödeme hesaba yatırılır.

Emzirme ödeneği ne kadar?

Emzirme ödeneği her sene değişir. O sene ödenecek olan ödenek enflasyon oranına göre belirlenir. Bir sene önceki ödeneğe belirli oranda zam eklenerek kişilere yatırılır. 2021 senesinde 213 TL olan ödenek 2022 senesinde 316 TL olarak açıklandı. Verilen bu ödenek 2 seneye kadar ödenebilir.

SGK’dan 3 maaş ödemesi nasıl alınabilir?

SGK’dan nu maaşı alabilmek için memur ya da BAĞ-KUR’lu olan eşin 2008 senesinin Ekim ayından sonra vefat etmiş olması durumunda en az 1800 gün prim yatırmış olması gerekir. Bu tarihten sonra vefat eden vatandaşın SSK’lı olması 5 senelik sigortası olması ve de 900 gün prim ödemiş olması gerekmektedir. Bahsi geçen maaş kadın çalışıyorsa ya da emekliyse yine de bağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.