Tarih verildi

Gündem

Uzmanlara göre küresel ısınma yüzünden dünya genelinde ekolojik bir y-ıkım yaşanıyor. Türkiye ise hem k-üresel sıcaklık artışı, hem kuraklık, hem y-angın ri-ski, hem de ekstrem doğa olaylarından en çok nasibini alacak ülkelerin başında gösteriliyor.

Türkiye’nin cennet köşelerini k-üle çeviren y-angın f-elaketi, dünyanın farklı yerlerindeki orman ve yerleşim yerlerini de yok ediyor. Özellikle son 10 yılda, dünya genelinde her yıl artan sıcaklık değerleri başta y-angınlar olmak üzere, kuraklık, ani ve ş-iddetli yağışlar, seller, hortumlar, kasırgalar ve ekstrem doğa olaylarını t-etiklemiş durumda. Hızlı nüfus artışı, yüksek miktarda sera g-azı salımı, betonlaşma ve karbondioksit gazındaki artış, atmosferin ısı dengesini olumsuz etkilerken, binlerce yıldır var olan dengeleri de a-ltüst etti. Öyle ki, dünya genelinde adeta ekolojik y-ıkım yaşandığı, bu alanda çalışan tüm uzmanların ortak görüşü.

YOLUN SONU MU?

Doğal a-fetler karşısında birçok kişi “Artık yolun sonuna mı geldik?”  sorusunu yöneltirken, durumun v-ahameti, uzmanların hazırladıkları raporlarda açıkça ortaya konuluyor. Türkiye ise bulunduğu coğrafi konum nedeniyle hem k-üresel sıcaklık artışı, hem kuraklık, hem y-angın riski, hem de ekstrem doğa olaylarından en çok nasibini alacak ülkelerin başında gösterilirken, bir yandan da doğal kaynaklar hızla kirleniyor.

Yaşanan son y-angın f-elaketi herkeste büyük e-ndişelere neden olurken, k-üresel önlemler alınmadığı takdirde asıl f-elaketlerin 2030’dan sonra gezegenin kapısını çalacağı belirtiliyor. Türkiye’nin Akdeniz ikliminden, yarı kurak iklime geçiş yaptığını ısrarla vurgulayan uzmanların ortak görüşü ise aynı: “Kı-yamet kapımızda”…

Dünyanın dört bir yanındaki ormanlardan yükselen a-levler insanlığın kabusu haline geldi. Doğu Akdeniz havzasında bulunan Türkiye, iki haftalık süreçte y-angın f-elaketiyle s-arsılırken, benzer durum ABD, Rusya, Yunanistan başta olmak üzere neredeyse her ülkede yaşanıyor. Gezegenin farklı köşelerinden yükselen dumanların yanı sıra, ekstrem hava olayları artık e-ndişe veren boyutlara ulaştı.

TÜRKİYE UYARISI

Uzmanlara göre Türkiye, coğrafi konumu nedeniyle ekolojik t-ahribatın etkisini en çok hisseden ülkelerin başında geliyor. Hatta ekolojik k-ıyametin kapıyı çalacağı ilk ülke olarak Türkiye gösteriliyor. Öyle ki, Türkiye’nin 1985-2035 yılları arasındaki ilkim ve sıcaklık kıyaslama modellerinde yaz ayları için ortama 2.5 derece sıcaklık artışı öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.