taş

Sağlık

Böbrek taşı oluşumunun en önemli nedeni vücuttaki su eksikliğidir. Bu taşlar bezelye büyüklüğünde veya bir golf topu kadar büyük olabilir. Genellikle kalsiyum oksalat ve diğer bazı bileşiklerden meydana gelir ve kristal bir yapıya sahiptir. Böbrek taşlarının oluşumu alt karın bölgesinde kilo kaybı, ateş, bulantı, idrarda kanama ve akut a*ğrı ile birlikte i-drar yapamama sorunlarına neden olabilir. Böbrek taşları genellikle a-me-liyatla çıkarılır. Ancak, böbrek taşlarını düşürmek için evde deneyebileceğiniz bazı etkili ve doğal yollar da vardır.

İnsan vücudunun en hayati organlarından olan böbreklerin iki temel işlevi vardır: Zararlı toksik maddeleri vücuttan atmak ve su, diğer sıvılar, kimyasal ve mineral seviyelerini korumak. Böbrekler ka-nı emer, filtreler ve nihai ürün olarak idrarı salgılar. Sağlıklı bir yaşam için, düzgün çalışan böbreklere sahip olmak gerekir. İnsanlar her gün çeşitli gıda maddeleri tüketirler. Bunlar daha sonra enerjiye dönüştürülür. Bu süreç ayrıca aynı zamanda t*hlikeli olabilecek toksinlerin ortaya çıkmasına da neden olur. Bu z*hirli maddelerin birikmesi insan vücudu için t*hlikeli olabilir. A-meliyatsız böbrek taşı düşürmek için bazı yollar şunlardır:

Evde Böbrek Taşı Düşürmenin Yolları 1. Bol Su İçin Su yaşam iksiri olarak kabul edilir. Su, böbreklerin mineralleri ve besinleri eritmesine yardımcı olur ve sindirim ve emilim sürecini hızlandırır. Ayrıca vücuttan böbreklere zarar verme ihtimali olan gereksiz toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Böbrek taşı olan kişiler, bu taşları idrar yoluyla temizlemek için bol su tüketmelidir. Genel olarak, günde en az 7-8 bardak su içilmesi tavsiye edilir. 2. Limon Suyu ve Zeytinyağı Limon suyu ve zeytinyağı karışımı biraz garip gelebilir ama böbrek taşlarını düşürmek için çok etkili bir ev ilacıdır. Böbrek taşlarını doğal yollarla düşürmek isteyenler, bu karışımı taşlar düşene kadar her gün içmelidir. Limon suyu böbrek taşlarının kırılmasına yardımcı olurken, zeytinyağı herhangi bir sorun ya da tahriş olmaksızın sistemden geçmeleri için yağlayıcı görevi görür.

3. Organik Elma Sirkesi Elma sirkesi, böbrek taşlarının küçük parçalara ayrılmasına ve çözülmesine yardımcı olduğu söylenen sitrik asit içerir. Elma sirkesi, i-drar yolu ile böbrek taşlarının düşürülmesini kolaylaştırır. Elma sirkesi tüketimi, toksinlerin vücuttan atılmasına ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. Böbrek taşları tamamen atılana kadar, günde iki kez ılık su ile birlikte organik elma sirkesi tüketebilirsiniz

4. Nar Nar, birçok besin maddesi içerir ve son derece sağlıklı bir meyvedir. Nar suyu, vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olabilecek en doğal içeceklerden biridir. Böbrek taşlarının doğal olarak düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca, ba-ğışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan iyi an-tioksidanlar içerir

5. Mısır Püskülü Mısır püskülü, mısır ile kabuğun arasında yer alan saç benzeri bölümlerdir ve genellikle çöpe atılır. Ancak, mısır püskülü böbrek taşlarını düşürmek açısından son derece etkilidir. Evde böbrek taşı düşürmek için mısır püskülünü su ile kaynatıp süzdüğünüz sıvıyı tüketebilirsiniz. Mısır püskülü aynı zamanda yeni bö–brek taşı oluşumunu önler ve idrar akışını arttırır. Mısır püskülü ayrıca böbrek taşlarının eşlik ettiği ağrıyı hafifletmeye de yardımcı olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir