temizliyor

Sağlık

Eğer sık olarak hastalanıyor, iştahsızlık yaşıyor ve kendinizi halsiz hissediyorsanız doğanın bizlere sunmuş olduğu şifa kaynaklarından faydalanabilirsiniz:

Vücuttaki Tüm İ-tihabı Atıyor! Evinizde Mutlaka Bulundurun

Yapılan araştırmalar bazı bitkilerin il-tihap sö-kücü etkisini ortaya koymuştur. Vücuttaki il-tihap ise pek çok sağlık sorununa neden olur; en-feksiyon kapmak, zatürre, romatizma gibi… Vücuttaki kırmızı k-an hü-crelerinin azalması ile beraber i-l-tihap karşı konulamaz duruma gelir. İşte bunun gibi problemleri yaşamamak için sizlere şifalı, iltihap giderici bitkilerden bahsedeceğiz.

Zerdeçal:

İl-ti-haplara karşı etkili bir antioksidan kaynağıdır. Zerdeçalda bulunan curcumin iltihaplanmaya neden olan farklı moleküler yapıları engeller. Zerdeçal; eklem iltihabı ve kas burkulması gibi hastalıkların tedavisinde etkilidir. Eklem ağrılarını ortadan kaldırır. Zerdeçalı şifa niyetine kullanmak için her sabah bir çay kaşığı zerdeçalı bir bardak suyla karıştırıp tüketebilirsiniz.

İkinci kullanım biçimi ise; bir çay kaşığı zerdeçalı 1 su bardağı ılık süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Haftada 3 defa tüketmek yeterlidir.

Zencefil:

Zencefil, düzenli i-laçlanma kullanıldığında romatizma a-ğrılarını azaltır, şişlikleri ortadan kaldırır. Zencefili toz veya taze kök olarak kullanabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız çünkü zencefilin kan sulandırıcı etkisi bulunmaktadır.

Sarımsak

Sarımsağın iltihap söktürücü etkisinden yararlanmak için haftada birkaç kez bir diş sarımsağı su ile beraber hap gibi yutmalısınız.

Zeytinyağı

İl-tihap kurutma özelliği vardır. Bunun için saf, doğal bir yağ kullandığınızdan emin olmalısınız. Düzenli olarak içildiğinde vücudun direncini artırır. Her sabah bir yemek kaşığı zeytinyağı içerek sağlığınıza sağlık katın…

Ispanak

İyi bir a-nti-oksidan ve E vitamini kaynağıdır. Ispanakta bulunan alfa-lionelik isimli asit, iltihap kurutmaya yardımcı olur ve iltihaptan kaynaklı ağrıları yok eder. Etkisini hızlı bir biçimde görmek istiyorsanız .Iğ tüketin veya taze ıspanak suyu için.

Ceviz

Yapılan son araştırmalara göre günde 50 gram ceviz yemek, vücuttaki iltihabı en aza indirmeye yardımcı olur. Vücuttaki iltihap olduğunun göstergesi olan CRP maddesini azaltır. Bu maddenin azalması demek kalp rahatsızlıklarının da en aza inmesine yardım eder. Cevizin faydalarını hızlı bir biçimde alabilmek için; bir bardak suya 3 adet cevizi koyun ve bir gece boyunca bekletin. Sabah aç karnına bu suyu için. Tüm gün boyunca dinç kaldığınızı göreceksiniz. Ceviz suyunu hergün tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.