torunu olan

Gündem

Sosyal devlet anlayışı gereğince vatandaşların tüm sorunlarına yönelik sosyal yardım programları oluşturan hükümet yetkilileri torun sahibi olan kişiler için de bir uygulama başlattı.

Yaşlılık aylığı desteği ile vatandaşlara sosyal devlet anlayışı gereğince yardım programı oluşturan hükümet yetkilileri, torun sahiplerine 425 liralık destekte bulunulacağını açıkladı. Torun bakım desteği olarak adlandırılan sosyal yardım programı kapsamında 65 yaşın altında torun sahibi olan kişilere yardımda bulunulacak.

Torun destek yardımı programıyla birlikte torunlarını bir bakıcıya bırakmak istemeyen kişilere nakdi yardım yapılacak. Özellikle çalışan anneler, çocuklarını tanımadıkları kişilere emanet etmek istemiyorlar. İş hayatlarından kopmak istemeyen kişiler çocuklarını annelerine veya babalarına bırakmak istiyor. Ancak bu noktada ekonomik olarak bir destekte şart oluyor. Hükümet yetkilileri de yaşanan bu soruna çözüm için torun sahibi büyükanne ve büyükbabalara 425 liralık torun destek yardımı yapılacağını açıkladı.

Başvuru Şartları
Torun destek programından faydalanmak isteyen torun sahiplerinin 65 yaşından küçük olması şartı bulunuyor. 65 yaşından büyük olanlar destekten yararlanamıyor. Bakımı üstlenilecek çocuğun yaşı da 3’ten küçük olmalı. Ayrıca yardım programı kapsamında çalışan annenin, çalıştığı kurumdaki işvereninin üçüncü derece dahil bir yakını olmaması gerekiyor. Ve çocuğun bakımını üstlenecek olan büyükanne veya büyükbabanın çocuk ile aynı ilde ikamet ediyor olması şart olarak sunuluyor.

Nasıl Başvurulur Başvuruda bulunmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri’ne şahsen başvuruda bulunabilirler. Başvuruya gidilirken çocuğun bakımını üstlenecek olan kişinin herhangi bir sağlık kuruluşundan alabileceği sağlık raporunun yanında olması gerekiyor. Başvurudan sonra onay alınması durumunda başvuru formunda belirtilecek olan hesaba her ay 425 liralık ücret yatırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.