tüketmeye başlayın

Gündem

Bu mucizevi bitki Balgam ve id-rarı anında sökmeye yarıyor. Fe-lç t-e-hlikesini azaltıyor. Gutu bile yeniyor. Bu bitki bugünümüzde de mühim bir deva kaynağıdır. Faydası Saymakla Bitmiyor. Antik Yunan çağlarında bazı hastalıklarda ilaç olarak kullanılan kapari, bugünümüzde de önemli bir deva kaynağıdır.

Peki kaparinin vücudumize üstünlükleri nelerdir? Kapari, Doğada kendi kendisine yetişen kaparinin bir diğer adıyla gebre otu dikenli çok sağlıklı bir bitki türüdür. Ege Bölgesinde daha çok yetişen kapari, tomurcukken de tüketebilmek mümkündür ve bu meyve doğada kendi kendisine yetişen bir bitkidir. Gıda sektöründe sık sık kullanılan bu meyve bunun yanı sıra kozmetik endüstrinde de kullanılır. Peki kaparinin bilinmeyen üstünlükleri nelerdir? Flavonoid maddesi bakımından zengin olduğundan bu sayede yüksek oranda antioksidan etkiyi gösterir. Bu özelliği sayesinde bedendeki tüm serbest radikalleri idrar yolu ile atar. Ödem toplanmasını engel olur. Lif oranı yüksek olduğundan sindirim rahatsızlıklarının yaşanmasını engel olur. Kilo vermede yardım eder. Özellikle turşu hali tüketildiğinde çok zaman aç olmama hissi vermenin yanı sıra vücudu dinç tutan bir enerji de sağlar.

Kronik yorgunluk gibi hallerin yaşanma t’ehlikesini azaltır. Kalsiyum ve magnezyum deposu olan bu meyve k-emik ve d-iş gelişimini sağlar. Gelişimlerini desteklerken bunun yanı sıra daha güçlü olmalarına da destek olur. İleri yaşlarda görülme ihtimali olan ciddi rahatsızlıkların te-hlikesini azaltmada vücuda destek olur. Akciğer ve karaciğerin tertemiz hale getirilmesini destekler. Bu iki organda göndenin temel organları arasında bulunur. Özellikle karaciğer yağlanmasını engel olarak bölgesel kiloları ve c-ilt sağlığını olumlu destekler. Kapari nasıl kullanılır?– Taze olanları evvel tuzlu suda daha sonra sirkeli suda bekletilerek turşu yapılır.– Meyve olmadan tomurcuk hali de turşu yapılır. Özellikle pizza üzerine konulan malzemelerle eş güdümlü bulunur.– Geleneksel olarak balık, beyaz et ve kırmızı et gibi yemeklerin yanına pişirilerek katılır.– Kış ayları amacıyla yapılan domates soslarının tadını güçlendirmek ortamında kullanılır.

Kapari nefis yemek tanımlari tarafından de lezzetlere lezzet katma mevzusu ile alakalı çoktan değerli bir meyvedir. Kapari kullanılarak yemeklere lezzet katmak mümkün olabilir. Özellikle basit ve işlevsel olmayan yemeklere bir oran kapari katılarak renkli ve sıhhatli hale getirilebilmektedir. Bilineceği üzere kapari meyvesinin faydaları saymakla bitmemektedir. İşte kapari ile yapılabilecek yemekler: Kaparili Somon Carpaccio Limon ve Kapari Soslu Balık Kek Kaparili Makarna Sosu Kaparili Levrek Kaparili Somon Kaparili Mantar Kaparili Rus Salatası Gibi çoğu yemek üzerine bir oran kapari ek edilerek çok lezzetli ve çoktan sıhhatli hale gelmektedir. Bunlara ek olarak bir yada atılmamalıdır ki kapari en çok turşu hali ile tüketilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.