türk sinemasının sultanı

Magazin

Türkan Şoray’dan Kö-tü Haber Geldi…Ayrıntılar Haberin Detayındadır…

Aldığı fazla kilolarıyla dikkat çeken Türkan Şoray’ın işlerini takip eden Bircan Silan, sanatçının rahatsızlığıyla ilgili açıklamada bulundu. Konuyla ilgili açıklama Türkan Şoray’ın işlerini takip eden Bircan Silan’dan geldi.

Milyonda sadece 40-70 kişide görülen, Türkiye’de ise Sezen Aksu ve Türkan Şoray’ın hastalığı olarak hafızalara kazınan Cushing Sendromu, böbrek üstü bezlerinden sal-gılanan ve yaşam için olmazsa olmaz olan kortizol hormonunun yüksek seviyede salgılanması sonucu ortaya çıkıyor. Medicana Internatinol İzmir Hastanesi En-dokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Demir, k-ortizol hor-monunun bireyin hastalık gibi stresli durumlarla baş etmesini, kan basıncı ve kan şekeri düzenlenmesinde, alınan besinlerin enerjiye dönüşmesinde rol oynadığını söyledi.

‘Cushing Sendromu’ milyonda 40-70 kişide görülen bir hastalıktır

Ko-rtizol hor-mo-nunun her ne kadar hayat için gerekli olsa da vücutta gereğinden fazla düzeyde bulunmasının birçok problemin ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Doç. Dr. Yavuz Selim Demir, “Cushing sendromu nadirdir ve sıklığı milyonda 40-70 arasında bildirilmektedir. Kadınlarda, erkeklerden 3 kat daha sık görülmektedir. En sık sebebi, astım, eklem il-tihabı gibi rahatsızlıklar nedeniyle uzun süre yüksek do-zda ko-rtizol içeriği olan ilaç kullanımıdır. Hipofiz bezinin genellikle iyi huylu olan tü-mörlerinden aşırı miktarda A-CTH hor-monu salgılanmasına bağlı böbrek üstü bezlerinden kontrolsüz şekilde korti-zol hormonu salınımı. Hip-ofiz bezinin dışında gelişen bazı tü-mörler A-CTH ho-rmonu üreterek kor-tizol hormonu fazlalığına yol açabilirler ki bu tabloya ektopik ACT-H sendromu denir” diye konuştu.

“Belirtileri iyi okumak gerek”

Dünyada ilk kez 1932 yılında Harvey Cushing tarafından tanısı konulan Cushing Sendromu’nun en bilinen belirtisi ise yüzün zaman içerisinde kırmızılaşması ve yuvarlaklaşması olarak bilindiğini ancak başka çok sayıda belirtisi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yavuz Selim Demir, “Yüz, boyun, sırt ve karında yağ birikimi olur. Kilo alımı özellikle karın bölgesinde olurken kollar ve bacaklarda kilo alımı olmaz. Ciltte incelme, kırmızı-mor çatlaklar, kolay çürükler, yağlı c-ilt ve s-vilce artışı, yüksek tansiyon, kan şekeri yüksekliği, hafıza ve konsantrasyon bozuklukları, depresyon, üst bacak ve üst kol ka-slarında güçsüzlük, kemik e-rimesi, kadınlarda tüylenme artışı gibi belirtileri olur” dedi. Pek çok hastalığa neden olabiliyor

Cushing Sen-dromu tanısı için belirli saatlerde alınan kan, tükürük testi ve 24 saat biriktirilen idrar örneği sonrası yapılan testler yapıldığını anlatan Doç. Dr. Yavuz Selim Demir, sendromun obezite, koroner k-alp hastalığı, en-feksiyon, kemik erimesi, inme gibi hastalıklara neden olabileceğini ifade ederek, hastalığa yol açan il-acın doktor kontrolünde azaltılarak kesilmesi, hipofiz ve hipofiz dışı sa-ptanan k-itlenin cerrahi olarak çıkarılması, ışın tedavisi ve ilaçlarla tedavi edilebileceğini söyledi. Tedavi Altına Alındı

Silan, Türkan Şoray 2 sene önce Nihat Yavuz tarafından tedavi edilmişti, aynı rahatsızlığın nüksetmesi sebebiyle Refik Tanagöz tarafından tedavisine başlandı. Bu, vücutta çok fazla salgılanan bir ma-dde yüzünden böyle olduğu aktarıldı. Türkan Şoray’ın tedavisine başlanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.