Ünlü isim

Gündem

Ünlü isim hastalığa yenik düştü. Şair, yazar ve akademisyen Salih Bolat. K-oronavi-rüs nedeniyle 66 yaşında v-efat etti. Bolat, bir süredir hastanede t-edavi altındaydı.

Gazete Duvar’da yer alan bilgiye göre: Bolat’ın v-efatının ardından Yitik Ülke Yayınları bir paylaşım yaparak. “Sevgili şair dostumuz, ağabeyimiz Salih Bolat’ımızı yitirdik. Ailesinin, dostlarının, sevenlerinin, hepimizin başı sağ olsun… Ruhu şad olsun…” ifadelerini kullandı.

Salih Bolat 15 Ocak’ta sosyal medya hesabından yaptığı son paylaşımında “Nazım Hikmet bu ülkede atılmış en büyük aşk, özgürlük ve insanlık çığlığı!” ifadelerini kullanmıştır.

SALİH BOLAT KİMDİR?

Salih Bolat, 3 Temmuz 1956’da Adana’da doğdu. İlkokulu ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra, Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin Sosyal Politika Bölümü’nü bitirdi. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı. Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nden emekli olan Bolat, Beykent Üniversitesi, Sinema-TV bölümünde öğretim üyeliği yapmaya başladı.

Edebiyat yaşamına. Yeni Adana gazetesinin kültür sanat sayfasında öyküler yazarak başlayan Salih Bolat. 1975 yılında Adana’da arkadaşlarıyla birlikte Koza adlı dergiyi çıkardı. İlk şiirini bu dergide yayımlamasının ardından 1977-1980 yılları arasında. Ankara’da yayımlanan Yapıt dergisinin ayrıca Halk Evleri Genel Merkezi’nin yazı kurulu üyeliğinde bulunmuştur.

1982-1983 yıllarında. Yine Ankara’da yayımlanan Petek dergisinin yazı kurulu üyeliğinde bulunmuştur. 1984-1986 yıllarında. Yarın dergisinin çalışmalarına katıldı. 1995 yılında ise Cem Savran ile Promete dergisini kurdu.

1980 yılı başlarından itibaren Yeni Olgu, Oluşum. Ayrıca Edebiyat 81, Türkiye Yazıları. Süreç, Yeni Düşün, Varlık ayrıca Gösteri, Düşler, Şiir-lik. Edebiyat ve Eleştiri, Defter. E, Kaçak Yayın gibi dergilerde şiirler ve yazılar yayımladı. 1995-1997 yıllarında Siyah Beyaz gazetesinde, “Duygusal Düşünceler” adlı köşede yazdı.

Bu yazılarından seçtiklerinin de yer aldığı yazılarını, daha sonraki yıllarda aynı adla bir kitapta topladı. 1996 yılında, Radyo C’de “Şiir Penceresi” adlı programı yapımcı ve sunucu olarak yürüttü. Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü’nün ve Orhon Murat Arıburnu Şiir Ödülü’nün seçici kurul üyeliklerinde de bulunan Bolat, Edebiyatçılar Derneği’nin ve Türkiye Yazarlar Sendikası’nın Yönetim Kurulu üyeliğinde de görev aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.