Ünlü Sanatçı

Gündem

Ünlü Sanatçı’nın hayranlarına k-ötü haber! Afazi teşhisi konulan yıldız, oyunculuğu bırakmıştır…

Hollywood yıldızı Bruce Willis’e (67). Beynin bazı bölgelerinde meydana gelen işlev bozukluğu sonucu ortaya çıkan konuşma. Konuşulanı anlama ayrıca okuma-yazma gibi becerileri etkileyen ‘afazi’ (söz yitimi) hastalığı teşhisi koyulmuştur. Ünlü yıldızın ailesi tarafından yapılan ortak açıklamada. Willis’in oyunculuk kariyerini bırakacağı bilgisi de yer almıştır.

Emma, Demi, Rumer. Scout, Tallulah, Mabel, ve Evelyn imzalı açıklama. “Bruce’un harika hayranlarına” hitabıyla başlamıştır. Aile tarafından yapılan bu ortak açıklamada. ‘Zor O-lüm’ün yıldızı, efsane aktör Bruce Willis’in son zamanlarda s-ağlık sorunlarıyla mücadele ettiği ve ‘Afazi’ teşhisi koyulduğu ve bu hastalığında da bilişsel kabiliyetleri etkilediği belirtildi. Aile, bu gelişmenin sonucu olarak Bruce Willis’in onun için çok şey demek olan oyunculuk kariyerini bırakacağını duyurmuştur.

Willis Ailesi’nin açıklaması şu şekilde son buldu:

“Bu, ailemiz için gerçekten zorlu bir zaman ve aralıksız sevgi, merhamet ve desteğiniz karşısında minnettarız. Güçlü bir aile birliğiyle bu süreçten geçiyoruz ve hayranlarının da bunu bilmesini istedik, çünkü onun sizler için ve sizlerin onun için ne demek olduğunu biliyoruz. Bruce’un her zaman söylediği gibi. “Gününü gün et” ve birlikte bunu yapmayı planlıyoruz. Sevgiler.”

1989 yapımı ‘Moonlighting’ (Mavi Ay) dizisinde ca-nlandırdığı Daivd Addison karakteriyle dünya çapında tanınan Bruce Willis. Birçok televizyon dizisinin yanı sıra ‘Die Hard’ (Zor O-lüm) gibi ses getiren aksiyon filmlerinde rol almıştır.

AFAZİ HASTALIĞI NEDİR?

Afazi, beyindeki konuşma merkezlerinde meydana gelen bir hasar sonucunda konuşma, konuşulanı anlama, adlandırma, tekrarlama, okuma veya yazma gibi becerilerin kısmen ya da tamamen kaybıdır.

Beyin damar hastalıkları. Beyin k-anamaları ayrıca beyin t-ümörleri. Kafa t-ravması, enfeksiyon hastalıkları gibi nedenlerle oluşur. Ayrıca bellek ve dikkat bozuklukları da eşlik edebilir.

Afazi sonrası kişinin planlama. Basit etkinlikleri yerine getirme ayrıca problem çözme ve karar verme becerileri de etkilenebilir.

Afazisi olan kişi bir işe nereden ve nasıl başlayacağını belirlemekte ayrıca o işi yerine getirmek için gerekli basamakları oluşturmakta güçlük yaşayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.