usta gazeteci

Gündem

Gazeteci ve radyocu Rauf Gerz (56), Sultangazi’de Yüksel Çalkam idaresindeki otomobilin kendi kullandığı motosiklete çarpması sonucu olay yerinde hayatını kaybetti.

Başta Hürriyet Gazetesi olmak üzere uzun yıllar havacılık sektöründe hem muhabir olarak, hem de şirketlerin kurumsal iletişiminden sorumlu üst düzey yöneticilik yapan Gerz’in ö-lü-mü basın ve havacılık camiasında büyük üzüntü yarattı.

Evli ve bir çocuk babası olan Gerz, doğa ve motosiklet tutkunuydu. Öte yandan Gerz’in ölmeden önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım yürekleri dağladı. MOTOSİKLET TUTKUNU GAZETECİ Kurumsal yöneticilik, gazeteci ve radyoculuğunun yanı sıra motosiklet tutkusuyla da bilinen Rauf Gerz, oldukça renkli bir hayata sahipti. Doğa düşkünü olan ve kendisine ait çiftliğinde hayvan yetiştiriciliği yapan Gerz, fotoğrafçılık, denizcilik, yazarlık gibi özellikleriyle de biliniyordu.
RAUF GERZ HAKKINDA

1966 yılında İstanbul’da doğan Rauf Gerz, evli ve bir çocuk babası. Marmara Üniversitesinde Türkoloji, Anadolu Üniversitesinde İşletme eğitimi aldı.1984 yılında Son Havadis Gazetesi’nde muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 1987 yılında Günaydın Gazetesi’ne polis adliye muhabiri olarak geçti. 1988’de havacılıktan sorumlu muhabir olarak Atatürk Havalimanı’nda görev almaya başladı. 1991-2000 yılları arasında Hürriyet Gazetesi’nin, havaalanı muhabiri olarak çalıştı. 2000 yılında aktif gazeteciliği bırakarak Sabiha Gökçen Havalimanı’nın kurucu ekibinde yönetici olarak görev aldı. Bu görevinin yanında 2002-2006 yılları arasında Akşam Gazetesi’ne haftalık havacılık ve motosiklet sayfaları hazırlamaya başladı.

2004 yılında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ayrılarak Onur Havayolları’nın Kurumsal İletişim Direktörü oldu. Aynı zamanda 2006-2008 yılları arasında Forum Diplomatik Gazetesi’nde politika ve ekonomi alanında köşe yazarlığı yaptı. 2008 yılından itibaren 2012’ye kadar NTV Radyo’da OnAir isimli haftalık havacılık sohbet-bilgilendirme programını Oğuz Otay’la birlikte sundu. Bu arada 2009 yılından günümüze kadar MotorOn isimli motosiklet dergisine test yazıları ve motosiklet felsefesi üzerine köşe yazıları yazmaktadır. Halen Onur Havayolları Kurumsal İletişim Direktörlüğü görevine devam eden Rauf Gerz, havayolunun bünyesinde bulunan dergilerin yanı sıra ulaşım sektöründeki başka dergilerin de yayın başkanlığıyla birlikte koordinasyonunu da yönetmektedir.

SON MESAJINDA KENDİ ŞİİRİNİ PAYLAŞTI Rauf Gerz’in (56), ölümünden birkaç saat önce sosyal medya hesabından, 2019 yılında yazdığı ve 2020 Aralık sayısında, ‘Sadece Şiir’ dergisinde yayınlanan ‘Döndüm ben’ adlı şiirini paylaştığı ortaya çıktı. Gerz’in yürek burkan şiirini, “Sanma ki öldüm ben. Kendime döndüm ben. Keşke, keşke; bir sen, bir ben… Olsun; seviyorsan sevgilim; üzülme, döndüm ben” dizeleriyle tamamlaması dikkat çekti. Gazeteci ve radyocu Rauf Gerz’in Sultangazi’de bugün geçirdiği Trafik kazasında ölümü başta ailesi, sevenleri olmak üzere basın ve havacılık camiasını yasa boğdu. Gazeteciliğe1984 yılında başlayan Gerz, uzun yıllar adliye ve havacılık muhabirliği yaptı. Havacılık sektöründe çeşitli şirketlerde üst düzey kurumsal iletişim yöneticiliği yapan Gerz, aynı zamanda radyo programı da yapıyordu.

Motosiklet ve doğa, vazgeçilmez tutkusuydu. Oldukça renkli bir hayata sahip olan Rauf Gerz, gazetecilik ve radyoculuğunun yanı sıra edebiyata da büyük ilgi duyuyordu. Farklı mecralarda köşe yazıları ve şiir yazan, Gerz’in ö-lüm-ünden birkaç saat önce instagram hesabından bir şiirini paylaştığı ortaya çıktı. Usta gazetecinin, 2019 yılında kaleme aldığı ve 2020 Aralık sayısında, ‘Sadece Şiir’ dergisinde yayınlanan ‘Döndüm Ben’ adlı şiirini “Klasik melankoli şiiri ben de yazabiliyorum canım; o kadar da değil” mesajıyla paylaşması yürek burktu. Rauf Gerz’in saat 10.00 sıralarında paylaştığı “Döndüm Ben” adlı o şiirin tamamı şu şekilde: Döndüm ben Aman ha; sakın üzülme, döndüm ben. Merak etmişsindir ya, nerelerde kaldığımı. Kendimden kurtulup, neler yaptığımı. Dertlenmişsindir; ne bileyim; döndüm ben. *. Evde miyim diye merak etmişsindir belki. Boşluğa bakıp hüzünlenmişsindir sanki.

Bensiz bir hayat sana nasıl gelir diye kederlenmişsindir. Farz et ki döndüm ben. Ne kadar ıslağım, ne kadar mutsuz ve elbette ne kadar yalnız. San ki onursuz değil, belki çokça huzursuz. Dünyanın bildiği sen tabi, elbette hep kusursuz. Dert etme; sonunda döndüm ben. Yalnız; sana değil, hayata döndüm ben. Yalnız döndüm. “Olsun, ne var ki döndü ya” diyeceğin yerde. Biliyorsun ki aslında söndüm ben. .Sanma ki ö-l-d-üm ben. Kendime döndüm ben. Keşke, keşke; bir sen, bir ben.Olsun; seviyorsan sevgilim; üzülme, döndüm ben. Rauf Gerz Mayıs 2019

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.