Usta müzisyen

Gündem

Besteci ve TRT İstanbul Radyosu Tango Orkestrası Şefi Fehmi Ege’nin oğlu Engin Ege hayatını k-aybetti. Besteci ve TRT İstanbul Radyosu Tango Orkestrası Şefi Fehmi Ege’nin oğlu Engin Ege hayatını k-aybetti. TRT’den yapılan açıklamaya göre, babası gibi kendisini müziğe ve tangolara adamış bir müzik adamı Engin Ege, senelerce TRT İstanbul Radyosu Tango Orkestrasında akordeon ve piyano sanatçısı olarak sanatını icra etti.
Engin Ege, Necdet Koyutürk ve Fehmi Ege’den sonra uzun seneler TRT İstanbul Radyosu Tango Orkestrası Şefi olarak görev yapmıştı.

Ege’nin c-nazesi yarın saat 14.00’te Zincirlikuyu M-zarlığı’nda d-fnedilecek. 28 sene önce kaybettiğimiz Türkçe tangoların unutulmaz bestecisi Fehmi Ege; geriye bir müzik adamı; oğlu Engin Ege ile bir müzik kadını; torunu Nermin Ege’yi bıraktı. Engin Ege öylesine doluydu ki: “Onu 5 Ekim 1978’de kaybetmiştik. Hep bekledik ki Fehmi Ege adını anan bir kanal çıksın! Ama çıkmadı” dedi.Nermin Ege ise, Sana Nerden Gönül Verdim yerine Allah Belanı Versin gibi şarkıların dinlenmesinin Türkiye’yi şiddet toplumuna dönüştürdüğünü söyledi. Babanız Fehmi Ege, sizi müzik ve özellikle tango konusunda çalışmaya teşvik etmiş miydi?

– Babam; önceleri müzisyen olmamı istemiyordu. Doktor, mimar, mühendis olmamı isterdi. Ama baktı ki bende müziğe karşı bir ilgi var, kabul etmek mecburiyetinde kaldı. Ortaokulda evden gizli gizli kaçırdığım akordeonu çalmaya başladım. Daha sonra piyano dersleri de aldım. Liseyle birlikte konservatuvara gitmeye başladım. Orada da kontrbas verdiler, yaşım büyük diye piyanoya almadılar. Bu arada sesimi beğendiler, ’Operada, koroda bas bariton ol’ dediler. Neticede onu da çalıştık… Bundan sonra sonsuz desteklerini gördüm babamın. Onunla birlikte çalıştım. 15-16 yaşındaydım, babamın orkestrasında piyano çalıyordum. Ayrıca Avusturya asıllı Türk piyano virtüözü Ferdi Slatzer’den de dersler aldım. demişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.