Uzman İsim

Gündem

Uzman isim açıkladı: Dördüncü dalga en çok onları vuracak
İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, “Aşılansak bile çocuklarımız için kendimizi korumayı sürdürmeliyiz. Son Kovid dalgasının aşısızları vuracağı aşikâr” diye konuştu.

İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, artan vakalardaki büyük tehlikeyi özellikle varyantların aşı olmayanları vuracağını söyleyen Çetiner şunları kaydetti:

“D-elta varyantının dolaşımda olduğu sırada aşılama oranımız düşük olduğu halde biz yeni normal düzenimize geçtik. Şu an tüm aşıların bu varyantta da etkili olduğu biliniyor. Aşının etkili olması için iki d’ozun uygulanması gerekiyor.

Aksi halde aş-ı korumuyor. Bunun yanı sıra SinoVac’ın ilk do’zunun k’esinlikle yeterli olmadığı biliniyor. BionTech’in de ilk d’ozda koruyuculuk oranı %33, ikinci doz %88. Delta varyantına karşı da iki d’oz mutlaka yapılmalı ve ara 4 haftadan daha uzun olmamalı.”

H-alen r’isk altındayız
“1 Temmuz’da iki d’oz aşı sayısı 15 milyon 443 bin 73’tü. Nüfusumuzun dörtte biri bile değil. Açılma kararının yanı sıra ilk d’ozunu olan insanlarda da “ben nasıl olsa aşı oldum” rahatlığı başladı. Önlemler, kurallar ihmal edildi. Bunun üzerine bir de tatil rehaveti eklendi. Şehir dışı ziyaretler ve kalabalık ortamlarda geçirilen uzun vakitler, aşı sorgusu olmadan ülkeye kabul başlayınca bu tablo kaçınılmaz hale geldi. Geldiğimiz nokta da halen toplumun %70’i iki d’oz aşısını tamamlamış değil.

Toplumsal bağışıklık oluşmadığı için r’isk altındayız. Rehavete kapılmadan bu yazı önlemlerimizi en üst düzeyde tutarak sürdürmeliyiz. Aşı olsak bile aşı olmamış çocuklarımız için kendimizi korumayı sürdürmeliyiz. Sosyal mesafe, maske ve hijyen hala en güçlü si’lahımız.”

E-n büyük t’ehlike onlar
“Şu an Delta varyantı var, iki gün sonra başka bir m’utasyon karşımıza çıkabilir. Burada en büyük tehlike aşısız olanlar. Kovid’de son dalganın aşısızları vuracağı aşikâr. Şu an 2 d’oz olan kişi sayısı 21 milyon civarında. Dolayısıyla bayram sonrasından itibaren bizi daha kötü bir karne bekliyor olabilir. Burada karar bize ait; ya aşı olmayıp bu kötü tabloya sürükleneceğiz ya da aşımızı olup bu s’avaşta en önemli görevi üstleneceğiz.”

65 milyon d’oz aşı yapıldı
18 yaş üstü nüfusta birinci d’oz aşı uygulananların oranı yüzde 63,26, ikinci d’oz yüzde 35,54 olarak gerçekleşti. Son 24 saatte 562 bin 363 a-şı uygulandı. Toplam aşı sayısı 39 milyon 266 bin 550’si birinci d’oz, 22 milyon 57 bin 339’u ikinci d’oz, 3 milyon 726 bin 315’i üçüncü d’oz olmak üzere 65 milyon 50 bin 204’e yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.