uzman isim

Gündem

SON ZAMANLARDA YAŞANAN D-EPREM EKSPER İSİM BİLDİRİMDE BULUNDU.BU DEPREMLERİN ASIL BÜYÜDÜĞÜNÜ TETİKLİYECEĞİNİ İFADE EDEREK 4 YERE İLGİ ÇEKTİ.

Türkiye’de sıklıkla görülen depremler vatandaşlar arasında korkuya neden oluyor. Antalya’dan Konya’ya, Erzurum’dan Muğla’ya kadar pek çok kentte yakın zamanda hissedilir büyüklükte depremler meydana geldi. Depremler ile ilgili açıklama yapılırken ilk akla gelen İstanbul ve büyük Marmara depremi oluyor. Yaşayan kişi sayısının diğer şehirlere oranlara fazla olması depremden etkilenecek kişilerin de bir hayli fazla olmasına neden olacak. Ancak sadece İstanbul değil Türkiye’nin 24 şehri deprem açısından risk altında.

Bu kentlerde 80 ilçe büyük deprem oluşturabilecek fay hatlarına sahip. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan, fay hatlarının art arda hareketlendiği şu günlerde çok önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de 24 kent ve 80 ilçenin fay hattı üzerinde olduğuna dikkat çeken Aykan, deprem üretebilecek fay hatlarını da açıkladı. Aykan, “Türkiye’de yaklaşık 20 yerde deprem üretme olasılığı olan fay var.

Marmara’da mutlaka deprem olacak ve bu deprem 28 milyon kişiyi etkileyecek. Büyüklüğü 7.6 olabilir” diye konuştu. Yurt genelinde Düzce, Erzurum ve Konya’da yaşanan 5 büyüklüğündeki depremler, Türkiye’nin deprem gerçeğini istemesek de hatırlattı. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Aysun Aykan; bu korkutan gerçeğe ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. İşte deprem gerçeği ile ilgili birbirinden önemli ve çarpıcı açıklamalar…”24 KENTİMİZ 80 İLÇEMİZ FAY HATTINDA”

“Ülkemizin önemli bir bölümü deprem tehlikesi ve riski altındadır. Türkiye Diri Fay Haritası’na bakıldığında; 5.5 ve üzeri büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip yaklaşık 500 diri fay bulunmakta. Şu an ki yapılan çalışmalara göre şehir merkezinden diri fay geçen kent sayısı 24 olmuştur. RİSK

ALTINDAKİ KENTLERİMİZ

Risk altındaki bu iller; Kocaeli, Bursa, Balıkesir, Bolu, Sakarya, Manisa, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Burdur, Kütahya, Eskişehir, Konya, Aksaray, Tokat, Kayseri, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Erzurum, Erzincan, Hakkari ve Bingöl’dür. 24 kentimizin yanı sıra, 80’i aşkın ilçemiz de doğrudan fay hatları üzerindedir. “ZON ÜZERİNDEKİ YAPI HASAR GÖRECEKTİR”

Bu fayların kırılması durumunda ilk önce fay zonu üzerindeki yapılar zarar görecektir. Bu faylardan özellikle kırılma zamanı gelmiş olanların yani sismik boşluk olarak tanımladığımız, yerleşim yerlerinden geçenler büyük risk oluşturmaktadır.4 NOKTAYA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR”
Türkiye’de yaklaşık 20 yerde deprem üretme olasılığı olan fay var. Bunlara sismik boşluk diyoruz. Kırılma

zamanı gelmiş, yeterli derecede gerilim birikmiş, her an kırılabilecek fay parçaları. Bilimsel çalışmaların, özellikle Kuzey Anadolu Fayı başı olan Bingöl ve Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara Denizi içerisinden geçen kısmı ile, Balıkesir, Kahramanmaraş taraflarının yakın gelecekte deprem olacağı yönünde olduğunu gösteriyor, buralara dikkat edilmesi, hazırlık yapılması gerekiyor. “YEDİSU FAYI 7.5’LİK DEPREM ÜRETEBİLİR”

Yapılan çalışmalara göre, Bingöl-Erzincan bölgesinde bulunan Yedisu Fayı’nın 7.5 büyüklüğe kadar deprem üretme potansiyeline sahip olduğu biliniyor. Yedisu Fayı üzerindeki deprem tekrarlanma periyodunun, geçmiş depremler de göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık 245 ± 55 yıl olduğu düşünüldüğünde, en son meydana gelen 1784 depreminden bu yana 236 yıl gibi bir zaman geçti. “MARMARA’DAN SONRA EN RİSKLİ BÖLGE”

Bu sonuca bakarsak, fay yakın gelecekte kırılabilir. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) üzerinde, Marmara Denizi içinde var olan sismik boşluktan sonra en riskli bölge olan Yedisu Fayı’nın sismik aktivitesinin dikkatle takip edilmesi önem taşımaktadır. Doğu Anadolu Fayı, yakın zamanda deprem üretme olasılığı olan faylar sınıfında değerlendiriliyor. “GÖLBAŞI- TÜRKOĞLU SEGMENTLERİ”

Özellikle Kahramanmaraş’ta, Gölbaşı ve Türkoğlu segmentleri üzerinde yapılan paleosismoloji çalışmalara göre; yaklaşık 900-1000 yıldır yüzey faylanması oluşturan büyük bir depremin olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle Gölbaşı- Türkoğlu fay parçasının yakın gelecekte deprem potansiyeli çok yüksek bir sismik boşluk konumunda olduğu söylenebilir. “BALIKESİR’İ 7.2 TEHDİT EDİYOR”

Ülkemizde özellikle Bingöl çevresi, Kahramanmaraş, Hakkâri- Yüksekova, Malatya, Antakya, Adıyaman, Erzurum, Ağrı, Aydın, Denizli, Muğla taraflarındaki faylar sismik boşluk olarak yani yakın gelecekte deprem üretme olasılığı olan faylar sınıfında değerlendiriliyor. Benzer şekilde Balıkesir il merkezinden geçen 7.2 büyüklükte deprem üretme potansiyeline sahip Balıkesir- Gökçeyazı segmenti 2 bin yıldır kırılmayan bir parçadır. Özellikle buranın da tehlikesine dikkat çekmemiz gerekiyor. Bütün faylarda paleosismoloji çalışmaları yapılmadığı için diğerlerini kesin bilemiyoruz.

“ZAMANINI MAALESEF SÖYLEYEMİYORUZ”
Türkiye’nin birçok yerinde deprem üretme zamanını doldurmuş ve yeterli gerilimi biriktirmiş faylar var. Yapılan çalışmalara göre, sismik boşluk olarak değerlendirilen faylar, yakın bir gelecekte tekrar deprem olacağını gösteriyor; fakat depremin tam zamanını bilemiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.