uzmanlar yemeyin diyor

Sağlık

Bazı besinlerin faydası saymakla bitmezken bazı besinlerinse yanlış tüketimi onlarca hastalığı beraberinde getiriyor.

Uzmanların açıklamalarına göre, doğru pişirme tekniği kullanılmayan besinler c-iddi kronik hastalıklara hatta o-lüme sebebiyet verebiliyor. Peki, hangi besinleri tüketirken dikkatli olmak gerekiyor? İşte doğru şekilde veya miktarda yenmediğinde adeta z-hir saçan besinler…

Dünyanın en kötü kokan meyvesi” diye bilinen durian bu o-ldü-rücü yiyeceklerden biri. Nitekim durianın en fazla tüketildiği ülkelerden biri olan Endonezya’da böyle bir olay yaşandı. Yüksek ta-nsiyon hastası olduğu bildirilen bir şahıs, 500 gramdan fazla durian tükettikten sonra kan basıncındaki yükselmenin damarlarında yırtılmaya neden olmasıyla hayatını kaybetti. Çok fazla durian tüketimi nedeniyle o-len kişilerin birçok örneği bulunuyor.

Dünyanın en a-cı biberi olarak bilinen Ejderha Nefesi de o-ldür-ücü yiyeceklerden. Bugüne kadar hiç kimse bu biberi yemeyi denemiş değil ancak uzmanlar Ejderha Nefesi’nin içindeki kapsaisin miktarının yiyen kişinin hava yolunu tıkayıp anafilaktik ş-oka girmesine neden olabileceğini belirtiyor.

Dünyanın en acı biberi olarak bilinen Ejderha Nefesi de o-ldürücü yiyeceklerden. Bugüne kadar hiç kimse bu biberi yemeyi denemiş değil ancak uzmanlar Ejderha Nefesi’nin içindeki kapsaisin miktarının yiyen kişinin hava yolunu tıkayıp anafilaktik şoka girmesine neden olabileceğini belirtiyor.
Japonya’da fugu diye bilinen z-hirli balon balığı, doğru şekilde hazırlanmazsa yiyenleri zehirleyip o-ldürme ri-skine sahip. Ancak özel lisanslı şeflerin hazırlayabildiği fugu’nun farklı türlerinde z-hir keseleri farklı yerlerde bulunuyor.

A-cı bademi çiğ yediğinizde aldığınız siyanür miktarı da sizi çok fazla en-dişelendirmesin. CDC’ye göre bademden z-h-irlenmek için çok fazla miktarda yemeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.