uzun yaşamak için

Sağlık

Uzun yaşamak isteyenler bu 8 besini tüketiyor. Ka-nseri önlüyor, Tansiyonu düşürüyor, Şeker hastalarına şifa oluyor
Yediklerimize içtiklerimize dikkat ederek daha uzun ve kaliteli bir yaşam sürdürebiliriz. İşte düzenli tüketildiğinde sizlere yardım olacak besinlerin faydaları…

Milliyet’in Pembenar ekinin özel haberine göre, yaşam kalitesini arttıran ve ömrü uzatan yiyecekler Yaşam kalitenizi artırmak ömrünüzü uzatmak istiyor musunuz? İşte insanın ömrünü uzatan 8 besin ve faydaları;1.Sarımsak Sarımsakta bulunan birçok bileşenden 10 tanesinin ka-ns-erle mücadeleye yardımcı olduğuna dair giderek daha fazla kanıt ortaya konuluyor. Sarımsak ayrıca ka-nse-re yol açan maddelerin p-arça-lanmasını destekleyen ba-ğışıklık artırıcı bileşikler de içerir. Örneğin sarımsakta bulunan dialil sülfür, vücuttaki ka-ns-erojenleri p-a-rçalama kabiliyetine sahiptir.

Araştırmalara göre düzenli olarak sarımsak tüketen kişiler, az yiyenlere veya hiç yemeyenlere göre mide kanseri yakalanma bakımından yüzde 50 daha şanslı.

2.Yeşil çay Japon mutfağının vazgeçilmezi olan yeşil çay, etkileyici birçok yarara sahiptir; k-alp-da-mar sağlığı iyileştirmeye, tansiyonu düzenlemeye, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.


Araştırmalar, sağlığı artıran flavonoidler açısından zengin olan yeşil çayın, ka-ns-er riskini azaltmaya da yardımcı olabileceğini söylüyor.Journal of the American Medical Association’da yayınlanan araştırma sonuçları da bu sağlık iddialarını destekliyor gibi görünüyor.40 binden fazla katılımcıyla yapılan araştırmada, günde 3-4 bardak yeşil çay içenlerin ölüm riskinin yüzde 16 azaldığı görüldü.

3.Zeytinyağı Çoğumuz sağlıklı kalmak için yağlardan uzak dururuz ancak zeytinyağının bu listedeki yeri ayrı. Araştırmalar, zeytinyağının antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip fenollere sahip olduğunu, bunun da k-alp hastalığına yakalanma ve fe-lç geçirme ri-skini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor

Zeytinyağı aynı zamanda dünyanın en sağlıklı beslenme biçimi olarak kabul edilen Akdeniz diyetinin de temelini oluşturuyor. Araştırmalara göre Akdeniz diyeti uygulayanların tahmini olarak 2 ila 3 yıl daha uzun yaşama şansı diğerlerine oranla yüzde 20 daha fazla.

Zeytinyağı aynı zamanda dünyanın en sağlıklı beslenme biçimi olarak kabul edilen Akdeniz diyetinin de temelini oluşturuyor. Araştırmalara göre Akdeniz diyeti uygulayanların tahmini olarak 2 ila 3 yıl daha uzun yaşama şansı diğerlerine oranla yüzde 20 daha fazla.

4.Yağlı balıklar Japonlar dünyanın en uzun ömürlü insanlarıdır. Pek çok araştırmacı bunu balık içeriği yüksek beslenme biçimlerine bağlıyor. Kırmızı et yerine balığı tercih etmek, kalp hastalığı gibi kırmızı etle ilişkili birçok sağlık sorunu yaşama riskinizi azaltmakla kalmaz.

Aynı zamanda somon, uskumru, sardalya ve alabalık gibi yağlı balıklar sağlık üzerinde farklı birçok yarara da sahiptir. Yağlı balıklar, ba-ğışıklık sistemini güçlendiren iyi bir A ve D vitamini kaynağıdır.

Ka-lp ve beyinsel hastalıklara, fe-lç ri-skine karşı etkili olan Omega-3 yağ asitleri bakımından zengindirler. Bilim insanları ayrıca balıktaki DHA’nın (dokosaheksaenoik as-it) A-lzheimer ile mücadelenin anahtarı olduğunu keşfettiler: DHA, Al-zheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatarak beyin fon-ksiyonlarını iyileştiriyor.

5.Renkli meyve ve sebzeler Araştırmalar, daha fazla meyve ve sebze yiyenlerin yemeyenlere göre daha uzun yaşadığını ortaya koyuyor. Elbette tüm meyve ve sebzeler sağlığımız için faydalı ancak renkli olanların yeri biraz ayrı.


Çünkü onlara rengini veren doğal pigmentler aynı zaman da kanseri önlemeye yardımcı olabiliyor. Dünyanın en uzun ömürlü insanları Okinawalılar, özellikle koyu yeşil ve sarı çeşitler olmak üzere meyve-sebze yönünden zengin bir diyete sahipler. Özellikle Okinawa diyeti Japonların sık sık tükettiği pilav yerine turuncu ve mor tatlı patatesi koyuyor. Daha sonra bunu kepekli tahıllar, baklagiller ve lif bakımından zengin sebzeler izliyor.

6.Bitter çikolata Kakao, dünyada ö-lü-m sebepleri arasında başı çeken k-alp hastalığı ri-skinizi azaltmaya yardımcı olabilecek an-tioksidanlarla doludur.

122 yıl 164 gün yaşayan Jeanne Louise Calment, sağlığının bu denli iyi olmasını, düzenli ve miktarına dikkat ederek tükettiği bitter çikolataya ba-ğlamıştı. Siz de sağlık kalitenizi artırmak için günde küçük bir pa-rça bitter çikolatanın yeterli olduğunu unutmayın. Ayrıca flavonoid yönünden zengin ve daha az şeker içeren en az yüzde 70 kakaolu çikolataları tercih edin.

7.Kızılcık Bu küçük meyve, sağlığımız söz konusu olduğunda kelimenin tam anlamıyla hayat kurtarıcıdır. Kızılcık; an-tioksidan, antienflamatuar, an-tibak-teriyel ve bağışıklık artırıcı bitkisel özlerle doludur. Vücudumuza gören bitkisel kaynaklı besinler ne kadar fazlaysa hastalıklardan korunma da o denli büyük olur.

Özellikle kırmızı meyvelerde bulunan fitokimyasallar ka-nsere neden olan moleküllerle savaşır.Cornell Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada, araştırmacılar kızılcık özlerini insanlardaki meme kanseri hücreleri üzerinde test ettiler ve 4 saat içinde ka-n-serli hü-crelerin çoğunun yok olduğunu gördüler.

8.Kahve çekirdeğiKahvede bulunan antioksidanlar; ka-nser, ka-lp hastalığı, diyabet ve fel-ç gibi yaşamı te-hdit eden hastalıkları önler. Yine de ka-feinin tan-siyonu yükselttiğini akılda tutmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.