yakınına bakan

Gündem

Evde yakınına bakana destek var! Aylık 1797 lira veriliyor
Ekonomik açıdan ve sağlık açısından zor durumda olan vatandaşlara devlet destekleri sürüyor. Özellik evde bakıma muhtaç olan insanların ailelerine bir sürü destekler yapılıyor.

Yaklaşık olarak 600 bini aşkın insan evde bakım yardımı alıyor. Devlet ekonomik olarak zor durumda olan sağlık açısından iyi durumda olmayan vatandaşlara evde bakım desteklerini sunabiliyor.

Hem evde sağlık hizmetleri hem de maddi olarak birtakım destekler veriliyor. 2021 yılında yaklaşık olarak 600 bin insan evde bakım maaşı alıyor.

Evde bakım maaşı en-gelli bireylerin bakımını üstlenen kişilere verilmektedir akrabası ya da 3. kişilere verilen destekler olarak ön plana çıkmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen op-erasyonlar ile birlikte muhtaç ailelere verilmektedir. Hane başı gelirin aşılmadığı ailelere 1705 liralık bir ödeme söz konusu olmaktadır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Alınır?
Evde bakım maaşı alabilmenin bazı yolları bulunmaktadır. E-ngel oranının %50 ya da üzerinde olması gerekiyor. Ayrıca sağlık kurulu raporu ile birlikte bunu tespit edilmesi ve belirlenen raporda A-ğır en-gelli ibaresini de olması gerekiyor.

Başvuru yapabilmek için ikametinin bulunduğu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da ilçe müdürlüklerine müracaat yaparak başvuru gerçekleştirebiliyorsunuz. Evde bakım parası her yıl asgari ücret gibi artış gösteriyor evde bakım parası her ay belirleme hesapları yatırılmaktadır. Aylık şu anki tutarı ise 1797 lira olarak ön plana çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.