yaklaşıyor

Gündem

Avrupa Uzay Ajansı, dev toz bulutunun Türkiye’ye yaklaştığını duyurdu. Akdeniz Havzası’nı etkisi altına alacak olan toz bulutu, birkaç gün boyunca Türkiye’yi de e-sir alacak. Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de hava durumuna dair son tahminleri yayınlandı ve Pazar gününe dikkat çekerek yeni bir u-yarıda bulundu.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Kopernik Programı kapsamında Akdeniz Havzası’nda Sahra Tozu fır-tınası bekleniyor. Çöl tozu fırtınasının Türkiye’de etkili olacağı ve hayatı olumsuz etkileyeceği tahmin ediliyor. 15 – 18 Nisan tahminlerine göre toz İtalya, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs yönünde hareket edecek Sahra Tozu fırtınasının Türkiye’nin güneyinde de etkili olması bekleniyor.

ARAÇ SAHİPLERİ DİKKAT
Geçtiğimiz haftalarda fırtına ve toz taşınımı 5 ili etkisi altına almıştı. Sahra Çölü’nden Türkiye’ye yola çıkan dev toz bulutunun beklenen yağmurla birlikte tekrardan araçların üzerinde çamur olabileceği u-yarısı yapıldı.

ÇIĞ R-İSKİ UYARISI
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzeydoğu kesimlerinin pa-rçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Artvin ve Tokat çevreleri ile Sivas’ın kuzey ke-sim-lerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Karadeniz’in iç ve yüksek ke-simleri ile Doğu Anadolu’da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ ri-ski bulunmaktadır. İç ve doğu ke-sim-lerde bu sabah ve gece saatlerinde bu-zlanma ve don ile birlikte yer yer sis ve pus olayı bekleniyor.

PAZAR GÜNÜNE DİKKAT
Meteoroloji Pazar günü yurdun batı kesimini etkisine alacak olan yağışların İstanbul dahil birçok kenti olumsuz etkileyeceği açıkladı. Çarşamba gününe kadar sağanak ve yağışlı havaların devam etmesi bekleniyor. HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve iç kesimlerde 2 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.