Yardımı Parası Ödüyor!

Gündem

İlk kez evlenen çiftlere müjdeli haber geldi. Devlet evlenecek çiftleri teşvik etmek hedefi ile çeyiz hesabı ile evlilik yardımı parası ödemesi yapıyor.

Son dönemde evlenme maliyetlerinde yaşanan artış ile birlikte pek çok şahıs evlilik hayallerini ertelemek mecburiyetinde kalırken devletten yeni bir atılım geldi. Evlenmeden evvel çeyiz hesabı açarak birikim yapan şahıslara devlette 12 bin liraya varan tutarda destek ödemesi yapıyor.

Söz konusu parayı almak için aranılan kriterleri taşıyan şahıslara ödemeler Ziraat Bankası üstünden yapılırken parayı almak için ilk olarak bu bankanın en yakın şubesini ziyaret ederek çeyiz hesabı başvurusu yapmanız yeterli oluyor.

ZİRAAT BANKASI ÇEYİZ HESABI AÇANLARA DEVLET EVLİLİK YARDIMI YAPIYOR!

Çeyiz hesabı açan bankalar arasında yer alan Ziraat Bankası üstünden açılan bu hesap ile derli toplu para birikimi yapılması gerekiyor. Tasarruf hesapları arasında yer alan çeyiz hesabının hedefi evlilik çağında olan gençleri düğün öncesi para birikimine yönlendirmek olarak öne çıkarken derli toplu olarak aylık birikim yapan kişiler biriktirdikleri paraya ek olarak bir de devletten karşılıksız, geri ödemesiz hibe para almaya hak kazanıyorlar.

ÇEYİZ HESABI ŞARTLARI NELER, KİMLER DEVLETTEN EVLİLİK YARDIMI PARASI OLARAK HİBE PARA YARDIMI ALABİLİR?

Çeyiz hesabı açmak için ise belirli şartları taşımak gerekiyor. 24 yaşını doldurmamış olan ve daha evvel evlilik yapmamış olan kişiler yayılan bu haktan yalnızca Türk vatandaşları yararlanabiliyor.

Evlilik tarihi evvel en az 3 yıl süresince açmış oldukları çeyiz hesabı ile aylık derli toplu para birikimi yapan şahıslar 27 yaşını doldurmadan evvel evlenmeleri halinde çeyiz parası yardımı alabiliyorlar. Söz konusu parayı almak için derli toplu olarak çeyiz hesabına para yatırılması ve buna ek olarak evlendikten en geç 6 ay ortamında bankaya müracaat yapılması gerekiyor.

ÇEYİZ HESABI AÇANLARA DEVLETTEN 12 BİN LİRAYA VARAN TUTARDA HİBE PARA ÖDENİYOR!

Hesap açtıran şahıslara ödenen tutar her yıl tekrar değerleme seviyesi üstünden hesaplanarak arttırılıyor. 2021 yılı için çeyiz hesabı açtırarak derli toplu olarak para birikimi yapan şahıslara;

36 – 47 ay arasında yapmış oldukları toplam birikim üzerinden hesaplanmak üzere en çok 8 bin 693 liraya kadar,

48 – 59 ay arasında yapmış oldukları toplam birikim üzerinden hesaplanmak üzere en çok 10 bin 31 liraya kadar,

60 ay ve üzerinde birikim yapan şahıslara ise 13 bin 37 liraya kadar çeyiz hesabı desteği ödemesi olarak karşılıksız ve geri ödemesiz hibe para yardımı yapılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.