yedi hafta

Gündem

C-ovid Geçirenler Dikkat ! En Az 7 Hafta… İngiltere’de yakın zamanda C-ovid-19 geçirmiş kişilerin ameliyat olmak için en az 7 hafta bekletilmesi öneriliyor.

Uzmanlar, ülkede baskın olan Omicron varyantı ile ilgili verileri takip ederek gerekli güncellemeleri yapmayı planlıyor.

Uzmanlar, koronavirüse yakalandıktan sonraki ilk birkaç ayın sağlık ve bağışıklık açısından daha riskli olduğunu ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinde sorunlar yaşanabileceği için önlem olarak böyle bir uygulama başlatıldığını belirtiyor.

Bazı acil durumlarda ameliyatların hala 7 haftadan erken yapılabileceğini söyleyen uzmanlar, ameliyat olacak hastaların tüm C-ovid-19 a-şılarını yaptırmış olmasını öneriyor.

Cerrahi ve anestezi uzmanları tarafından önerilen ve Anestezi adlı bilim dergisinde yayımlanan bu yeni uygulamaya göre enfeksiyon geçirmiş kişilerin iyileşme sürecinin ilk 6 haftasında ameliyat olmaları komplikasyonlara yol açabiliyor. Bu, semptomsuz hastalar için de geçerli.

Uzmanlar aynı zamanda C-ovid-19’a yakalanan kişilerin ilk 10 gün içinde başkalarına da v-irüsü bulaştırma ihtimali olduğu için ameliyat edilmemesi gerektiğini söylüyor.

Veriler Omicron öncesine ait
Bu yeni öneriler, Omicron v-aryantından önce toplanan verilere dayanıyor. Uzmanlar, Omicron v-aryantı ile ilgili veri toplamaya devam ediyor ve bulgulara göre kuralları gevşetmeyi ihtimaller arasında tutuyor.

Uzmanlar, birçok kişinin daha önce v-irüse yakalandığı ve çeşitli a-şılar olduğu için bağışıklık kazanmış olmasının da iyiye işaret olduğuna dikkat çekiyor.

Anestezistler Derneği Başkanı Dr. Mike Nathanson, “Hastalar hayal kırıklığına uğradı. Sağlık uzmanları olarak bizler de güvenli olduğunu düşündüğümüz ilk anda görevimizi yerine getirmek istiyoruz” diye konuştu.

Nathanson, daha hafif olduğu düşünülen Omicron v-aryantı ile ilgili sözlerine şöyle devam etti: “Omicron v-aryantının baskın, hastaların birçoğunun ise a-şılı olduğu bu dönemde yeni verilerin ne gösterdiğini merak ediyoruz.”

Cerrahi Uzmanlık Dernekleri Federasyonu Başkanı ve bu önerileri yazan uzmanlardan biri olan Prof. Duncan Summerton, ameliyat geciktirme konusunda hastalar ve doktorlar arasında “dürüst ve eksiksiz bilgi paylaşımı” olması gerektiğini vurguladı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.