Yeni Hafta

Gündem

Altın için yeni hafta uyarısı geldi! O güne dikkat
Altın fiyatlarında düşüş devam eder iken uzmanlar, altını net bir şekilde etkileyen ons altın fiyatlarına dair ilgi çeken tahminlerde bulundu. uzmanlar bilhassa Çarşamba gününe ilgi edilmesi gerekliliğini belirtiyor.
Altın fiyatları, ONS başına 1.800 dolar seviyesinin üstünde tutunmaya çalışıyor. Fakat analistler, güçlenen ABD doları ışığında bir satış riski konusu ile ilgili uyarıyorlar. Önümüzdeki haftaya yönelik altın tahminlerini beraber inceleyelim…

Pepperstone araştırma bakanı Chris Weston, izlenmesi gereken en önemli şeylerden birinin altının 1.797-90 dolarlık destek bölgesini tutup tutamayacağı olduğunu söyledi. Önümüzdeki haftanın ana etkinliği, Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yapılması planlanan basın toplantısının sonrası Federal Rezerv’in faiz oranı duyurusu olacak.

Chris Weston, “ABD faiz piyasasını aşırı derecede şok eden ve USD, hisse senedi ve altın gibi ikinci dereceden türevlerde büyük dalgalanmalara neden olan büyük bir duyurunun içersinde olduğumuzu hissetmiyoruz” dedi. ABD enflasyonu beklenenden daha yüksek seyreder iken, ABD çekirdek senelik TÜFE’si Haziran ayında %4,5’teyken, istihdam hali merkez bankası için en önemli endişe olmaya devam ediyor.

Haziran ayındaki basın toplantısında Jerome Powell, FED‘in varlık alımlarını azaltmadan ya da faiz oranlarını artırmadan önce“çok önceden” sinyal vereceğini yineledi. Chris Weston konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Yine de nüans önemli ve tek kelime piyasaları hareket ettirir. Jerome Powell piyasaları alt üst edecek gibi görünmüyor, yalnız Eylül’ün indirim için resmi bir duyuru tarihi olabileceği konusu ile ilgili güçlü bir fikir birliği oluşturan herhangi bir anlatı, ABD Hazinelerinde satıcıları ortaya çıkartabilir ve bu da piyasalara yaşam enjekte edebilir. USD ve altın üzernde bunun etkisi olacak.

Daniel Ghali: Altın fiyatları, düşen reel oranlara rağmen sertleşmeye çalışıyor
Kriptokoin. com’un aktardığına göre, altın fiyatları için bir sorun, fiyatları ONS başına 1.800 dolar seviyenin çok üzerinde çıkarabilecek yeni destekleyici etkenlerden yoksun olmasıdır. Bu hafta, hisse senetlerinin düşmesi ve ABD Hazine tahvillerinin satılmasıyla kıymetli metalin toparlanamamasının bir diğer kanıtıydı. TD Securities emtia stratejisti Daniel Ghali konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın fiyatları, düşen reel oranlara rağmen sertleşmeye çalışıyor. Sarı metalin reel getirilere karşı yaygın zayıflığı, kırılgan bir mikro yapıya işaret eder iken, aynı zamanda altın’ın risksiz ticaret ortamına rağmen toparlanamaması, spekülatif akışların bilhassa zayıf kalmaya devam ettiğinin altını çiziyor. Küresel makro büyüme endişesi, FED’in zam beklentilerinde tekrar fiyatlandırmayı hızlandırdı. Fakat altın fiyatları hala bir teklif yakalayamadı ve daha derin bir geri çekilme potansiyelini güçlendirdi.

Daniel Ghali altında ONS başına 1.730 dolara düşüş öngördüğünü de sözlerine ekledi. Gainesville Coins kıymetli metaller uzmanı Everette Millman, altın fiyatları için en az direnç yolunun aşağı doğru olduğunu vurguluyor. Gainesville Coins kıymetli metaller uzmanı Everette Millman, mevzuya yönelik açıklamalarına şu şekilde devam ediyor: Altın kısa vadeli oynaklık gördü. Bu fiyat hareketleri büyük olmasa da altın hızla geri dönüyor gibi görünüyor. Şu anda altın fiyatları konusu ile ilgili biraz düşüş yaşıyorum.

Bart Melek: 1.730 doları destek olarak görüyoruz
TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek, düşük hisse senetleri nedeniyle yükselmeyi başaramayan altının, borsa toparlanırken geri çekilme riski altında olma ihtimalini söyledi. Bart Melek konuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Hisse senetleri bütün kayıpları geri aldı. Faiz oranlarında da biraz artış yaşadık. Bu kombinasyon altın’ın burada düzelmesine yol açıyor. 1.730 doları destek olarak görüyoruz, yalnız bugün ya da yarın bu seviyeye düşmesini beklemiyoruz. İşte altın fiyatları için haftaya izlenecek veriler
Pazartesi: Yeni ev satış verileri. Salı: Dayanıklı mal siparişleri. Çarşamba: Federal Rezerv faiz oranı duyurusu ve Jerome Powell’ın basın toplantısı. Perşembe: 2. Çeyrek GSYİH verileri, işsizlik başvuruları ve bekleyen ev satışları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.