yeni karar olacak

Gündem

A*şı yaşını 15’e indirme kararı alacak Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yüz yüze eğitim öncesinde aşı yaşını 15’e indirme konusunda karar alınacağını açıkladı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının başlayacağı 6 Eylül öncesinde a*şı yaşını risk grubundakiler için 12, başkaları için 15 yaşa kadar indirme konusunda karar alınacağını açıkladı. Turan, “Hedefimiz okulları açmak. İlk etapta 15 yaşa kadar 12-15 yaş arasında da yüksek riskli grubu a*şılama planı var. Bu hususta net karar alıncak yakın zamanda” dedi. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan, pandemi sürecinden en çok büyülenen ke-simin öğrenciler olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Turan, “Sürece baktığımız zaman ilk planda en önemlisi eylül ayından sonra okulların açılmasını sağlamak ve çocuklarımızın eğitim hakkının devam etmesi gerekiyor. Online süreçte elimizden geldiğince eğitim desteklense de yüz yüze de olduğu kadar etkili bir eğitim gerçekleştirmek çok mümkün değil. İlk hedefimiz okulları açabilmek için gerekli desteği sağlamak. Bu nedenle bu yönde konuşmalarımız devam ediyor. Hedefimiz bu okulları açmak tabi ki” dedi.

BİLİM KURULU’NUN GÜNDEMİNDE Prof. Dr. Turan, a*şı yaşının okulların açılması öncesinde daha da aşağı çekilmesi konusunun, Bilim Kurulu’nun gündemine geldiğini belirtip, “Dünyada aşı trendine bakacak olursanız pek çok ülkede a*şı trendinde aşı yaşını 15 hem de 12 yaşa kadar indiren ülkeler var. Biz ilk etapta 15 yaşa kadar indirip, 12-15 yaş arasında da yüksek riskli hastalık sahibi, hastalığı olan çocuklar için aşılama konusunu konuşuyoruz. Bu konuda net bir karar alıncak yakın zamanda. Okulların açılmasından önce olması tabi ki hedefimiz.

Öncelik ile okullar açılmadan bu işi gerçekleştirmek, çocukların yeterli im-münizasyonunu sağlamak için düşünülmekte. İlk etapta 15 yaşa kadar 12-15 yaş arasında da yüksek riskli grubu a*şılama planı var” diye konuştu.
‘KISITLAMAK ZORUNDAYIZ’ Prof. Dr. Turan, iki doz a*şısını olmuş kişilerin a*şı şemasında göründüğünü, bunun da a*şı kartını oluşturduğunu söyleyerek, “A*şı olan bireylerimiz topluma karşı sorumluluklarını almış bireyler.

Bu nedenle hem kendilerini hem çevresini hem de ülkesini korumuş olmakta. A*şılanmadıkları zaman insanlar hastalığın devam etmesine, hastalığın varyantlarının meydana çıkışının süratini artırıyorlar. O nedenle bazı kararlar alabilmek zorundayız. Kalabalık mekanlara kişilerin girişini bir şekilde kısıtlamak ve sınırlamak durumundayız. Bu hususta da konuşmalar devam etmekte.

A*şılı değilseniz de PCR gerekliliğine vurgu yapıyoruz. İki d-oz aşısını olmuş bireyler aşı şemasını tamamlamış görünüyor aslında. Şu aşamada biz aşı şemasında aynı a*şıdan iki kez a*şılanmış olmayı ya da iki doz a*şı ardından üçüncü dozu önemsiyoruz. Eğer bu şekilde a*şılanma gerçekleşirse bu kişilerin korunmuş olacağını düşünüyoruz” dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.