yeni rekor olacak

Gündem

Güncel altın fiyatları yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Canlı altın fiyat listesi her an vatandaşlar tarafından merak edilen ve sorgulanan konuların başında geliyor. Bir süre düşüş trendinde olan altın yükselişe geçti. Altındaki yükseliş yatırımcılar ve altına yatırım yapmayı planlayanlar tarafından anbean takip ediliyor.

Altın hızla toparlanırken kritik altın yorumları da art arda geldi. Altın için rekor tahmin! Bu rakamlar ilk kez telaffuz ediliyor. Altın yatırımcısının yüzünü güldürecek. Geçtiğimiz yılın sonunda 1.000 lirayı test eden altın ile ilgili uzmanlar tarih vererek rakamları tek tek açıkladı. Gram altında 2022 sonu için bomba tahmin geldi. Gram altın 2022 sonunda 1.450 lirayı görecek. Peki 25 Mayıs Çarşamba günü canlı altın fiyatlarında son durum ne? Gram ne kadar, çeyrek yükseliyor mu? İşte güncel altın fiyatları ve gram altın, çeyrek altın, yarım altın, tam altın fiyatlarıyla ilgili son dakika fiyat değişiklikleri…

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan küresel ticaret savaşlarının ardından başlayan pandemi, yatırımcıları, güvenli liman olan altına yönlendirmiş ve altın, son yılların en çok kazandıran yatırım aracı olmuştu. 2022’ye ise pandeminin bitmesiyle daha yatay bir seyirle başlayan altın, küresel ekonomideki sorunların devam etmesi nedeniyle tekrar yükselişe geçti. Dün gram 966 lirayı, ons altın (31.1 gram) da 1.868 doları gördü. Uzmanlar, yıl sonunda gramda 1.450 liranın görülebileceğini söyledi. ENFLASYON ETKİLİYOR Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de ons altının önümüzdeki dönemde bir süre 1.800-1.900 dolar bandında hareket edeceğini söyledi. Haziran sonrasında ise merkez bankalarının yapacağı faiz artışlarının da etkisiyle onsun 1.950 doların üzerine çıkacağını belirten Yıldırımtürk, “Sene sonuna doğru ise onsun 2 bin ve 2 bin 150 dolar olacağını düşünüyorum. Çünkü gıda enflasyonu ve jeopolitik riskler gibi altını destekleyen sorunlar devam ediyor” diye konuştu.

TOPARLANMA BEKLENİYORDU Altındaki bu yükselişin sürpriz olmadığını söyleyen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, “Hem ons hem de gramın yükseleceği belliydi. Yani ons altındaki 1.800 dolara kadar olan sarkmaların bir toparlanma sürecine girmesini bekliyorduk. Çünkü jeopolitik riskler, küresel çapta tedarik sıkıntıları ve tüm dünyada enflasyon devam ediyor. Bu da yatırımcıları güvenli limana yönlendiriyor. Onstaki artışın temel nedeni bu. Onsta yine 2 bin doların üzerinde bir atak bekliyorum” dedi.1000 LİRANIN ALTI OLMAYACAK Gram altının ise ons etkisi dışında yurtiçinde dolar bazlı arttığını ifade eden Memiş, “Gramdaki bu artış daha başlangıç. Temmuzda önce 1.200 liraya, yıl sonunda ise kademe kademe 1.450 liraya ulaşmasını bekliyorum. Altın yükselişe geçtiği için satmayı düşünen yatırımcılara acele etmemelerini tavsiye ediyorum.

Altın temmuz ayından sonra 1.000 liranın altına düşmeyecek. Yani daha asıl yükselişler başlamadı. 1.000 lirayı görmeden harekete geçmemelerini öneriyorum” diye konuştu. AVRUPALI DA ALACAK Altının Türkiye’de olduğu gibi yurtdışında da yatırımcıların yoğun ilgisiyle karşılaşacağını ifade eden Yıldırımtürk, “Yani Avrupa ve Amerika’daki vatandaşlar da bizim gibi altına yönelecek. Çünkü parasının değerini korumak isteyecek ve altın tüm dünyada enflasyona karşı bir koruma kalkanı olarak öne çıkacak” diye konuştu. Gram fiyatının doların 16 lira olmasıyla yükseldiğini belirten Yıldırımtürk, “Haziran sonunda doların 17 lira olmasını bekliyorum. Bu durumda gramın önce 1.000 lira, sene sonunda da 1.450 lira olacağını öngörüyorum” dedi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de gram altın için ‘artık hayal olur’ diyerek vatandaşları uyarırken, haziran ayına dair çok konuşulacak bir iddiayı ortaya attı. Memiş, “Dolar varlıkları şu anda yurt dışı piyasalarda geriliyor. Dünya genelinde dolar değer kaybetme sürecinde, iç piyasalarda ralli yapıyor. Gün içerisinde tekrar müdahale söz konusu olmuş olabilir ama teknik olarak gerilemesinin anlamı yoktu. Haziran ayında 16.40 lira seviyesini belirlemiştik, yükseliş devam edecek mi, bu seviyeyi teknik olarak takip ediyoruz. Fed’in şahin tonlu açıklamaları sürüyor ama bence manipülasyon yapıyorlar. Dikkat etmek gerekir. Burada ters köşe pozisyonu olabilir. 50 baz puan değil, 25 baz puanı kuvvetli görüyorum. Haziran ayının hikayesi boğa piyasasında oluşacak. Altın ve kripto piyasalarda ralli beklediğimi söyleyebilirim. Ters pozisyonda kalabilirsiniz. Haziran ayında tekrar iç gelişmelere odaklı birçok etken olabilir. 16.40 seviyelerine müsaade etmeyen Merkez Bankası olabilir.” dedi.

Memiş, şu anki yükselişin yol açtığı bir panik olduğuna dikkat çekerek, yatırımcıları uyardı…”ŞU AN GİRİŞ YAPILMAMALI” “Ben bugüne kadar dolar, gram altın almadım diyen varsa, korku ve panik buradan giriyor. Şu an giriş yapılmamalı. Tahmin ediyorum ki, aşağı yönlü trendi görebiliriz. Haziran ayındaki açıklamalar ise içerideki gelişmelere odaklanacağız. Bugün gram altın 970 lira olmuş. Ben yatırımcı olsam dolar tercih etmem. Alım zamanını biraz daha beklemek gerektiğini düşünüyorum.”7-10 HAZİRAN’A DİKKAT” Haziranın ilk haftasına dikkat çekiyorum. 7 ile 10’u arasında yeni açıklamalar bekliyor olacağım. Kısa bir aradan bahsediyorum. Temmuzda yukarı yönlü trendi tekrar yorumlayacağız. GRAM ALTIN İÇİN FLAŞ AÇIKLAMA: HAYAL OLACAK

“Mayıs ayındayız, bir hafta sonra bitecek. Gram altın 900 lira seviyesi altında alan olamadı. Temmuz ayı itibarıyla 1000 lira altında gram altın almak biraz hayal gibi geliyor. Hem makas aralığı hem de yükseliş trendi devam ediyor. Bundan sonra büyük ihtimalle bant aralığı 940-980 olarak görülecek. Döviz kuru tarafında gerileme yaşanırsa, haliyle aşağı yönlü düzeltme olacaktır ancak bu orta ve uzun vadeli yatırımcılar için bir fırsat olacak. Bu süreçte düğün yapacak olanlar, altın borcu olanlar düşüşlerin kalıcı olmayacağını göz önünde bulundurarak süreci değerlendirmeli.”kaynak:gazetevatan.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.